Warszawa. Perły stolicy jak na dłoni. Najpiękniej się zwiedza Śródmieście
Wycieczkowa trasa "Śródmieście Lokalne", zaproponowana przez Tomasza Obińskiego jest niekwestionowanym zwycięzcą konkursu "Perełki Warszawy". Ale wszyscy uczestnicy mogą być naszymi przewodnikami w spacerach po mieście. Ich podpowiedzi mogą by inspiracją do fascynujących wypraw.
24.07.2021 16:13
Konkurs, ogłoszony przez stołeczny ratusz, polegał na wskazaniu trasy spacerowej. Na szlaku miało się znaleźć kilka atrakcji, które należało opisać, ograniczając się do 900 znaków tekstu. Miejsca miały mieć walory estetyczne, historyczne, przyrodnicze lub kulturalne. Aby wypełnić wszystkie wskazania regulaminu konkursowego, należało jeszcze sfotografować polecane zakątki.
Propozycje laureatów konkursu to gotowy plan na wiele wyprawa do zakątków miasta, których jeszcze się nie zwiedziło. Przyda się każdemu, nie tylko kompletnym świeżakom w mieście, bo wielu zakorzenionych warszawiaków mogło nie dotrzeć do perełek wskazanych w konkursie.
Zwyciężyła propozycja Tomasza Obińskiego “Śródmieście Lokalne”, która zdobyła nie tylko pierwsze miejsce, ale także nagrodę publiczności. Kolejne miejsca na podium zajęła oferta Aleksandra Figielskiego przemierzenia fascynującego “Szlaku przemysłowej Woli z przełomu XIX i XX wieku” oraz “Echa industrialnego Kamionka” Karoliny Dąbek.
Warszawa. Perły stolicy jak na dłoni. Najpiękniej się zwiedza Śródmieście
Ale propozycji spacerowych było mnóstwo. Uczestnicy zapraszali do zwiedzania perełek na styku Mokotowa i Ursynowa, na Żoliborzu, Powiślu, na praskim brzegu Wisły. Były też polecane wyprawy śladami warszawskich duchów lub przechadzka historycznym szlakiem po warszawskim getcie.
Były też takie propozycje, które skupiały się na jednym bohaterze. Jedna z laureatek postanowiła poprowadzić ewentualnych uczestników swojej wyprawy na spacer śladami Stefana Kisielewskiego w 110. rocznicę jego urodzin, od funkcjonalistycznej kamienicy przy al. Szucha 16, gdzie mistrz mieszkał 1961 roku do śmierci, poprzez bar Rozdroże, który był jego ulubioną kawiarnią. Trasa prowadziła przez miejsca odwiedzane przez niego w czasie młodości - klub taneczny na Hożej 41, gdzie akompaniował ćwiczącym, Foksal 16, gdzie mieściła się w czasie wojny Kuchnia Literatów i gdzie poznał przyszłą żonę. Na końcu tej drogi zwiedzający trafić mogą do Kanonii, gdzie w marcu ‘68 Kisiel został pobity przez esbeków po przemówieniu o "dyktaturze ciemniaków".
Autorzy najciekawszych wycieczek zostali nagrodzeni noclegiem w najlepszych hotelach Warszawy, kolacją w magicznych restauracjach, wycieczkami Nyską po nietypowych atrakcjach Warszawy, biletami do muzeów i galerii w stolicy.
Zobacz także