RegionalneWarszawaŚladami kuriera po stolicy. Nowa gra miejska Muzuem Powstania Warszawskiego

Śladami kuriera po stolicy. Nowa gra miejska Muzuem Powstania Warszawskiego

Zobacz Warszawę oczami Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Śladami kuriera po stolicy. Nowa gra miejska Muzuem Powstania Warszawskiego
Karolina Kołodziejczyk

12.07.2016 17:14

16 lipca 2016 roku (sobota) Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje grę miejską o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym kurierze oraz dyrektorze Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa.

Niemiecki kolejarz, polski kurier, marynarz, brat, narzeczony, pracoholik, człowiek apodyktyczny, analityk polityczny, dziennikarz i dyrektor – to wiele twarzy jednej osoby. Jakie umiejętności i cechy wiązały się tymi życiowymi rolami i wcieleniami? Co jest kwestią szczęścia, a co odwagi? Jaką drogę musiał przebyć kurier, aby bezpiecznie przekazać informacje? I wreszcie: czy Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć? To tylko niektóre z zagadnień nawiązujących do życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, na których gra została oparta.

Gra miejska przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego będzie oparta na sytuacjach z życia bohatera, które wiążą się z jego misją jako kuriera i emisariusza sprawy polskiej w czasie wojny, a także po jej zakończeniu.

Na uczestników czeka wiele fascynujących postaci, m.in. brytyjscy żołnierze, powstańcze łączniczki, konspiratorzy oraz świadkowie historii. Gracze będą mieli okazję redagować depeszę do Londynu z powstańczej Warszawy, porozmawiać ze świadkami historii, czy też odwiedzić kamienice z lat 30. Do udziału w grze zapraszamy wszystkie osoby od 15. roku życia, które chcą poczuć klimat wojennej Warszawy i przekonać się, jak wyglądało życie legendarnego kuriera z Warszawy.

- Z naszych doświadczeń wynika, że warto odwoływać się do historii ludzi, którzy dzięki dynamice i wybitnej inteligencji mogą być idolami współczesnego pokolenia. Stąd propozycja gry miejskiej nawiązującej do historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego, człowieka, w którego historii z jednej strony łączy się wojskowa dyscyplina z młodzieńczą chęcią przeżycia przygody, a z drugiej – pracowitość i kreatywność podporządkowane wizji wolnej i silnej Polski - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Gra skierowana zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych towarzyszy promocji produkowanego przez Muzeum filmu „Kurier”, którego premiera planowana jest na 2018 rok.

Zapisy pod adresem: www.rejestracja.1944.pl

Obraz
warszawajan nowak-jeziorańskikurier
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)