Trwa ładowanie...

Ratusz: przekazaliśmy Caritasowi materiały ochronne

Od początku pandemii miasto wspiera organizacje pomocowe, m.in. Caritas, dostarczając materiały ochronne. W najbliższym czasie przekazane zostaną dalsze środki zabezpieczenia osobistego. Ratusz chce też pomóc w rozwiązaniu problemu braku personelu.

Ratusz: przekazaliśmy Caritasowi materiały ochronneŹródło: Urząd m.st. Warszawy, fot: Urząd m.st. Warszawy
d1frkw3
d1frkw3

W środę informowaliśmy, że zmarła jedna osoba zakażona koronawirusem w ośrodku Caritasu przy Krakowskim Przedmieściu. Z 11 osób skierowanych do pracy przez wojewodę stawiły się tylko dwie.

W ośrodku potwierdzono 21 przypadków koronawirusa. Placówka podkreślała, że pomimo wcześniejszych apeli nie otrzymała dotychczas żadnej realnej pomocy od organów państwa i samorządu terytorialnego.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej dodał, że "obojętność, bierność i bezczynność organów państwa i samorządu doprowadziła do nieformalnego przekształcenia zakładu w quasi-izolatorium".

d1frkw3

Koronawirus. Warszawa. Ratusz: przekazaliśmy środki zabezpieczenia osobistego

Ratusz odpowiada, że miasto wspiera organizacje pomocowe, m.in. Caritas, dostarczając środki zabezpieczenia osobistego. Caritasowi przekazano już 600 maseczek, 1500 par rękawiczek i 115 litrów płynu do dezynfekcji rąk. Dalsze potrzeby są na bieżąco identyfikowane.

Na prośbę Caritasu miasto udostępniło miejsca pobytowe w szkolnych bursach personelowi medycznemu, oczekującemu na wyniki testów na koronawirusa.

- W najbliższym czasie przekażemy również dalsze środki zabezpieczenia osobistego (maseczki, fartuchy, kombinezony, środki do dezynfekcji rąk), by jeszcze lepiej zabezpieczyć personel w sytuacji kontaktu z chorymi – czytamy w komunikacie ratusza.

Koronawirus. Warszawa. Brakuje personelu

Warszawa chce też pomóc w rozwiązaniu problemu braku personelu. 48 osób pracuje w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych przez Caritas, a finansowanych przez miasto. Obecnie te osoby nie mają zajęcia, bo placówki są zamknięte. Możliwe jest oddelegowanie ich do pracy w placówkach Caritasu jako personelu pomocniczego. Miasto wyraziło na to zgodę.

d1frkw3

Koronawirus. Warszawa. Dotacja 13 mln zł rocznie

W Warszawie funkcjonuje 19 domów pomocy społecznej. 14 to jednostki publiczne, a 5 to podmioty działające na zlecenie miasta. Jednostki zapewniają 1 850 miejsc dla osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.

Miasto wspiera organizacje pozarządowe w prowadzeniu pięciu domów pomocy społecznej dotacją 13 mln zł rocznie.

- W DPS prowadzonych przez miasto nie wystąpiły ogniska COVID, co zawdzięczamy rygorystycznym procedurom epidemiologicznym wprowadzonym przez miasto. Jedyny przypadek to DPS na Ochocie – zachorowała pacjentka przywieziona z prywatnej placówki przy ul. Bobrowieckiej– podkreślił ratusz.

Dodano, że okolice 19 warszawskich DPS-ów zostały dwukrotnie dezynfekowane. Dezynfekcję przeprowadzono 10 i 13 kwietnia w nocy. Ozonowanie będzie powtarzane co kilka dni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1frkw3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1frkw3
Więcej tematów