Niesamowite zdjęcia Jerzego Ficowskiego
W siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w środę 11 marca odbyła się uroczystość przekazania do zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego spuścizny audiowizualnej Jerzego Ficowskiego - powstańca, poety, pisarza, tłumacza, autora piosenek i utworów dla dzieci, znawcy kultury cygańskiej i żydowskiej oraz twórczości Brunona Schulza. Ficowski odkrył m.in. talent cygańskiej poetki Bronisławy Wajs – Papuszy.
30.08.2017 14:10
Spuścizna warszawiaka, to prawie 2,5 tysiąca fotografii, nagrań i filmów dokumentujących życie rodzinne i zawodowe poety. Pośród przekazanych materiałów są fotografie Bronisławy Wajs – Papuszy wykonane przez Ficowskiego, materiały dotyczące Brunona Schulza oraz zdjęcia zebrane do książki pt.„Wspominki starowarszawskie: karty z raptularza”.
W czasie okupacji (od 1941 r.) Jerzy Ficowski działał w konspiracji, w 1943 r. aresztowany przez Niemców został osadzony na Pawiaku; w powstaniu warszawskim walczył na Mokotowie jako żołnierz AK w pułku „Baszta”, następnie wzięty do niewoli przebywał w obozach hitlerowskich; od 1946 r. współpracował z wieloma polskimi czasopismami; w latach 1948-1950 odbył szereg wędrówek z Cyganami; w 1949 r. trafił do taboru Dionizego Wajsa. Tam poznał poetkę Bronisławę Wajs – Papuszę, której wiersze przełożył i wraz z Julianem Tuwimem przyczynił się do ich wydania. Zobaczcie jego zdjęcia!