Jaki prezentuje szeroki program dla warszawskich seniorów. Wśród propozycji europejskie nowinki
Warszawska karta seniora, rozbudowana sieć domów dziennego pobytu czy dopasowane do różnych potrzeb seniorów mieszkania - to tylko część propozycji zaprezentowanych dziś przez kandydata na prezydenta Warszawy, Patryka Jakiego. Wśród nich znalazły się m.in. takie punkty, jak formuła mieszkań wytchnieniowych - w których profesjonaliści opiekujący się dorosłymi osobami z niepełno sprawnościami, sami będą mogli odpocząć, lub zająć się typowo urzędową pracą.
04.07.2018 18:32
Jaki oparł swój program na dwóch głównych filarach. Pierwszy obejmuje seniorów, którzy mimo podeszłego wieku są nadal aktywni. To dla nich oferta rekreacyjna i rozrywkowa miasta ma zostać mocno rozszerzona. Drugi filar to pomoc seniorom, którzy już dziś ze względu na niepełnosprawności i problemy zdrowotne, nie mogą prowadzić aktywnego trybu życia, ale nie otrzymują potrzebnego wsparcia.
Pierwszą propozycją kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy jest Warszawska Karta Seniora, dzięki której osoby w podeszłym wieku będą mogły aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym. Obejmie ona m.in. ujednolicenie i uporządkowanie ulg do teatrów, muzeów, miejsc sportu i rekreacji czy restauracji. W pakiecie zmieścić się mają także ulgi na część usług z zakresu służby zdrowia.
Wśród innych obietnic znalazła się m.in. rozbudowa sieci domów dziennego pobytu o około 40 takich placówek, czy utworzenie interaktywnej mapy dla seniorów, dzięki której każdy za pomocą internetu, będzie mógł zgłaszać problemy do rozwiązania w mieście czy swojej dzielnicy.
Kandydat prawicy sporo miejsca w swoim programie poświęcił także ofercie mieszkaniowej dla seniorów. Wyróżnił w niej mieszkania dedykowane, a więc takie, które muszą być dokładnie dostosowane np. do niepełnosprawności danego seniora, czy mieszkania wytchnieniowe, gdzie opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, będą mogli także wypocząć i poświęcić się pracy typowo urzędowej.
Kolejną nowością, jaką proponuje Jaki, są tzw. mieszkania łączone. Byłby to program dla samotnych seniorów, którzy chcieliby razem zamieszkać i wzajemnie się wspierać przy jednoczesnej opiece miasta. Jak powiedział kandydat, takie programy z powodzeniem funkcjonują już na zachodzie Europy, gdzie seniorzy są samotni choćby przez niedostatecznie częste wizyty swoich dzieci i wysokie koszty utrzymania, które mogą podzielić między siebie.
- Warszawa musi być także bardziej dostępna dla seniorów, którzy są często więźniami własnych mieszkań. Dlatego będziemy dbać o jakość chodników, przystanków, siłowni plenerowych czy systemów informacji miejskiej - by nie były one przeszkodami, a służyły najbardziej zasłużonym mieszkańcom stolicy - konkluduje Jaki.