RegionalneWarszawaHostel interwencyjny dla osób LGBT wstrzymuje działalność. "Brakuje środków"

Hostel interwencyjny dla osób LGBT wstrzymuje działalność. "Brakuje środków"

"To trudna dla nas decyzja, jednak nie mamy innego wyboru".

Hostel interwencyjny dla osób LGBT wstrzymuje działalność. "Brakuje środków"
Karolina Kołodziejczyk

Działający od lutego 2015 roku hostel interwencyjny pomógł 68 osobom LGBT, które z dnia na dzień straciły dach nad głową. Oferował zakwaterowanie, wyżywienie, wsparcie psychologiczne i pomoc pracownika socjalnego. Z powodu braku środków będzie funkcjonował tylko do połowy października.

Hostel prowadziło Stowarzyszenie Lambda Warszawa, przez większość czasu we współpracy z Fundacją Trans-fuzja. Placówka miała być schronieniem dla osób, które doświadczyły nietolerancji i przemocy w związku z ich orientacją seksualną, w wyniku czego musiały opuścić swe miejsce zamieszkania. Schronisko udzielało pomocy w sytuacji krytycznej, kiedy nie ma już innej możliwości zażegnania problemu.

Prowadzący hostel poinformowali niedawno, że jednostka ma problemy finansowe i grozi jej zamknięcie. Pierwszy rok działalności finansowany był z grantu Fundacji Batorego, ale te fundusze się skończyły. Od połowy czerwca placówka utrzymywała się ze zbiórek od osób prywatnych. Udało się zebrać 75 000 złotych, co pozwoliło istnieć schronisku od połowy czerwca do połowy października. Dzięki tym wpłatom udało się pomóc kolejnym osobom.

Agnieszka Duszyńska, koordynatorka hostelu, chociaż przyznaje, że próby pozyskania stałego finansowania się nie powiodły, nie traci nadziei. - To trudna dla nas decyzja, jednak nie mamy innego wyboru. Nie poddajemy się, nadal będziemy się starać, aby to miejsce mogło wrócić na mapę Polski.

Wysoki poziom dyskryminacji w Polsce

Hostel udzielał schronienia osobom zmuszonym do opuszczenia miejsca zamieszkania. Jak zaznacza Stowarzyszenie Lambda Warszawa, często zdarza się, że osoby LGBT doznają przemocy fizycznej i psychicznej ze strony najbliższych im osób: rodziny, sąsiadów, znajomych czy współpracowników. - Istnienie takiego miejsca jest potrzebne i pomaga zapobiegać bezdomności, więc ważne będzie wznowienie jego pracy - zaznaczają członkowie stowarzyszenia.

Poziom dyskryminacji, jakiej doznają w Polsce osoby LGBT ma jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Zgodnie z raportem Kampanii Przeciw Homofobii co trzecia osoba nieheteroseksualna i co druga transpłciowa doznała przemocy.

Przeczytajcie również:

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)