Darmowa komunikacja dla uczniów. Od kiedy?
Darmowe bilety na transport miejski przysługiwałyby 112 tysiącom uczniów klas od I do VI w szkołach podstawowych.
Uczniowie pojadą komunikacją miejską za darmo. Stanie się tak w 2017 roku, jednak nie od 1 stycznia. Władze ratusza twierdzą, że muszą najpierw skrupulatnie obliczyć koszty związane z wprowadzeniem w życie nowego rozwiązania.
Inicjatorką pomysłu wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów jest radna Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska, dawniej SLD). Jak twierdzi radna Inicjatywy Polskiej, realizacja projektu bezpłatnych przejazdów dla dzieci szkół podstawowych nie obciążyłaby zbytnio budżetu stolicy i byłaby możliwa najpewniej od 1 września 2017 roku.
Rocznie urząd miasta dofinansowuje komunikację miejską na kwotę 1,8 miliarda złotych. Wpływy ze sprzedaży biletów na przejazdy to zaledwie 900 tysięcy złotych. Według wstępnych obliczeń koszty dopłat do przejazdów darmowych dla dzieci w czasie roku szkolnego wyniosłyby około 8 milionów złotych - czytamy w informatorze stolicy.
Darmowe bilety na transport miejski przysługiwałyby 112 tysiącom uczniów klas od I do VI w szkołach podstawowych.
Co na to ratusz?
- Pomysł nie został wpisany do budżetu, ale to zrobimy. Kiedy oszacujemy koszty, wprowadzimy poprawki. Jeżeli okaże się, że mówimy o pieniądzach rzędu kilku milionów złotych, inicjatywa będzie rekompensowana oszczędnościami budżetu ZTM-u - tłumaczy w TVN Warszawa Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.
- W tym roku (2017) uczniowie pojadą komunikacją miejską za darmo. Takie jest założenie - zapewnia Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Wszystkie niezbędne procedury powinny zakończyć się w połowie stycznia. Do tej pory przeprowadzono m.in. szkolne ankiety, które mają poinformować, w jaki sposób uczniowie najczęściej docierają do szkół. Ma to byc pomocne przy oszacowaniu kosztów inwestycji.
Źródło: (WawaLove.pl/Informator stolicy/tvn warszawa)