RegionalneWarszawa37. urodziny Dworca Centralnego

37. urodziny Dworca Centralnego

Premiera książki o architektach Dworca, instalacja przestrzenna i... tort!

37. urodziny Dworca Centralnego

03.12.2012 17:51

W 37. urodziny Dworca i pierwszą rocznicę pamiętnej dworcowej aukcji Centrum Architektury i Polskie Koleje Państwowe SA zapraszają na premierę książki "ARPS. ARCHITEKTURA ARSENIUSZA ROMANOWICZA I PIOTRA SZYMANIAKA", która jest pierwszym efektem aukcji." ARPS" to 392 strony, 200 ilustracji, teksty 8 autorów, 6 wywiadów na temat architektów Dworca Centralnego. Na urodzinach dworca będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 69 zł (przy zakupie 2 szt. - 65 zł).

Uroczystość odbędzie się 5 grudnia o godzinie 19:00 w dawnych kasach Polresu na antresoli zachodniej, na którą można dostać się schodami z hali głównej Dworca Centralnego.
W programie spotkania:
- prezentacja książki, jej bohaterów i autorów;
- prezentację koncepcji instalacji przestrzennej poświęconej Romanowiczowi i Szymaniakowi, zaprojektowanej przez Aleksandrę Wasilkowską;
- tort!

Arseniusz Romanowicz (AR) i Piotr Szymaniak (PS) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej. Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.

„ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS. W „ARPS” znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych. Tłem „ARPS” są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat. W 2013 r. ukaże się angielska wersja książki.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)