RegionalneWarszawa30 tys. warszawiaków umorzono długi. Teraz zapłacą od tego podatek

30 tys. warszawiaków umorzono długi. Teraz zapłacą od tego podatek

Decyzja oznacza, że stołeczny ratusz do lutego przyszłego roku będzie musiał wystawić PIT-8C wszystkim, którym umorzył długi.

30 tys. warszawiaków umorzono długi. Teraz zapłacą od tego podatek
Karol Lewandowski

Blisko 30 tys. mieszkańców Warszawy będzie musiało zapłacić podatek od długów umorzonych im w tym roku przez władze miasta - informuje Radio ZET. Chodzi o osoby, którym umorzono dług za niezapłacony czynsz lub mandat za brak biletu w komunikacji miejskiej.

Konieczność opłacenia podatku to efekt zmiany interpretacji przepisów przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Urzędnicy stwierdzili, że dłużnicy zaoszczędzili na wydatku, więc ich majątek wzrósł. Muszą zatem zapłacić podatek.

Decyzja oznacza, że stołeczny ratusz do lutego przyszłego roku będzie musiał wystawić PIT-8C wszystkim, którym umorzył długi.

Radio ZET dotarło do dokumentu "Zmiana Interpretacji Indywidualnej", który otrzymało miasto. Można w nim przeczytać uzasadnienie tej decyzji.

„Dłużnik zaoszczędził na wydatku, który musiałby zostać przez niego poniesiony, gdyby nie został mu umorzony dług. W wyniku takiego świadczenia w majątku dłużnika nie pojawił się wprawdzie realny dochód, ale zaoszczędzenie wydatków musi być traktowane na równi z przyrostem majątku” – napisał z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów Naczelnik Wydziału MF. Tym samym zmienił interpretację wystawioną w sierpniu 2015 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Według niej „umorzenie należności cywilnoprawnych nie powoduje powstania przychodu z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Umorzenie 12 mln długu

W ubiegłym roku stołeczny ratusz umorzył 31 tysiącom osób fizycznych długi o wartości ponad 12 mln zł. Największa część dotyczyła opłat wobec Zarządu Transportu Miejskiego za brak biletu w komunikacji miejskiej.

Decyzja ministerstwa to także zła informacja dla 3 tysięcy najbiedniejszych rodzin, które w 2015 roku zostały objęte kilkuletnim programem pomocy. Miasto umorzyło im połowę zadłużenia z tytułu niepłaconych czynszów, a resztę rozłożyło na raty. Te rodziny będą musiały zapłacić podatek od umorzonego w 2016 roku długu.

Źródło: (Radio ZET)

Obraz
mandatdokumentkomunikacja miejska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)