Trwa ładowanie...
d13dn51

UE: płeć chroniona dyrektywą

Ministrowie Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek nowe prawo europejskie o zakazie molestowania seksualnego w miejscu pracy, jako sprzecznego z równością płci.
Share
d13dn51

Przyjęta przez ministrów pracy i polityki społecznej państw "Piętnastki" znowelizowana dyrektywa nakłada na pracodawców obowiązek przeciwdziałania zakazanym praktykom, np. poprzez stworzenie systemu zaufanych doradców, którzy służyliby ofiarom radą i pomocą prawną.

Za molestowanie seksualne uznano każde postępowanie słowne, niesłowne lub fizyczne podczas przyjmowania do pracy albo w miejscu pracy, odbywania zajęć lub szkoleń, którego celem albo skutkiem jest naruszenie godności osoby bądź też stworzenie atmosfery zastraszenia, wrogości, degradacji, poniżenia, napastliwości lub niepokoju.

Dyrektywa o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn zobowiązuje również kraje członkowskie do zachęcania pracodawców, by podjęli się promocji równości płci w firmach, np. poprzez składanie corocznych sprawozdań obejmujących statystykę zatrudnienia wraz z raportami o podjętych działaniach na rzecz stworzenia równych szans.

Państwa członkowskie uzyskały czas do końca przyszłego roku na wdrożenie dyrektywy.(ck)

d13dn51

Podziel się opinią

Share
d13dn51
d13dn51
Więcej tematów