Trwa ładowanie...
d3zlh32

"Udział Polski w budowie elektrowni atomowej, to przyszłościowy krok"

Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego ma nadzieję, że Polska zaangażuje się w budowę bloku elektrowni jądrowej w litewskim Ignalinie. Jednocześnie zaznacza, że mamy w tej materii poważną konkurencję, bo sprawą zainteresowane są także Łotwa i Estonia. Chmal mówi, że energetyka atomowa jest bardzo przyszłościowa.

d3zlh32
d3zlh32

Gość "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia podkreśla, że Litwie zależy na współpracy z Polską przy przy budowie elektrowni w Ignalinie. Wyjaśnia, że 90% litewskiej energii pochodzi z tego bloku w Ignalinie, który ma być zamknięty najpóźniej w 2009 roku.

Tomasz Chmal zaznacza, że energetyka atomowa jest bardzo przyszłościowa, bo kończą się konwencjonalne źródła, jak ropa czy gaz. Wskazuje, że technologie nuklearne są wykorzystywane w wielu krajach Europy i zapewne w przyszłości będą stosowane także w Polsce. Gość "Sygnałów Dnia" tłumaczy, że na razie jest to niemożliwe, bo w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy, by zbudować elektrownię jądrową. Dodaje jednocześnie, że dzięki współpracy z Litwinami, będziemy mogli wiele się nauczyć.

Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego jest zdania, że podpisane ostatnio porozumienia w sprawie dostaw gazu dają nam poczucie stabilizacji, ale nie gwarantują, że producent surowca nagle nie zakręci kurka.

Gość "Sygnałów Dnia" nie obawia się powtórki tragedii w Czarnobylu. Wskazuje, że technologie nuklearne są coraz lepiej poznane, wiedza w tej dziedzinie jest bowiem znacznie lepsza niż kilkanaście lat temu. Jądrowe źródła energii są także bardziej ekologiczne od konwencjonalnych.

d3zlh32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zlh32
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj