PolskaTusk: bez nich sukces Polski nie byłby możliwy

Tusk: bez nich sukces Polski nie byłby możliwy

Mali i średni przedsiębiorcy są "solą tej ziemi"; "nisko chylę głowę przed waszym wysiłkiem" - mówił w Katowicach premier Donald Tusk. Obiecywał korzystne dla przedsiębiorców zmiany w prawie i cytował zmarłego Steve'a Jobsa.

Premier, który brał udział w I Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, podkreślił, że odpowiedzialny rząd musi umieć twardo stanąć po stronie małych i średnich przedsiębiorców i ludzi, którzy wykonują pracę najemną, wtedy kiedy po pieniądze publiczne wyciągają ręce ci najwięksi, często będący sprawcami kryzysu.

Jak mówił, przez ostatnie cztery lata jego gabinet skutecznie reagował wtedy, kiedy ci najwięksi, zagrożeni kryzysem finansowym chcieli sięgnąć po środki publiczne kosztem wszystkich pozostałych. - I tak powinno być również w tych następnych latach, skoro spodziewamy się na świecie, w Europie, w Polsce drugiej, być może potężniejszej fali kryzysu - zaznaczył szef rządu.

Jego zdaniem, polską przedsiębiorczość trzeba chronić także przed egoizmem wielkich narodów i państw, który rodzi się dziś w Unii Europejskiej. - Mała i średnia przedsiębiorczość ma prawo oczekiwać od polityków i przywódców w całej Europie, także tutaj w Polsce, aby byli gwarantami zaufania, spokoju i ładu, aby nie dopuścili do reaktywacji nacjonalizmów, egoizmów narodowych, bo to zawsze w konsekwencji przynosi tylko nieszczęście, bałagan i anarchię - mówił Tusk.

W swoim wystąpieniu przywołał słowa zmarłego w Kalifornii byłego szefa firmy Apple Steve'a Jobsa: "Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem, nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi, nie pozwólcie, aby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny, wewnętrzny głos. I najważniejsze - miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją".

- To był w jakimś sensie mały przedsiębiorca wtedy, kiedy zaczynał swoją wielką przygodę z biznesem, przedsiębiorczością i innowacją - mówił Tusk. Przypomniał, że gdy Jobs miał 23 lata, jego firma warta była milion dolarów, a umarł jako legenda przedsiębiorczości, twórca największej firmy w Stanach Zjednoczonych, jednej z największych na świecie. - Ten dzień zaczął się od informacji, że Steve Jobs nie żyje - powiedział Tusk.

Jak zaznaczył, wszystkie dane dostępne polskiemu i innym europejskim rządom mówią, że mali i średni przedsiębiorcy są "najprawdziwszym, najsolidniejszym fundamentem gospodarki, zarówno narodowej, europejskiej, jak i tej w wymiarze globalnym".

- Polscy przedsiębiorcy stanowią tarczę przed zagrożeniami doby współczesnej - powiedział premier. Dlatego, jak dodał, przedsiębiorcy muszą liczyć na wsparcie ze strony państwa.

- Wasza pracowitość, energia, wyobraźnia, intuicja, konsekwencja, powoduje, że potraficie utrzymać nie tylko siebie, ale potrafiliście utrzymać Polskę na powierzchni. Chcę wam za to - w imieniu wszystkich Polaków - serdecznie podziękować - mówił szef rządu do przedsiębiorców.

Jak dodał, "polski sukces nie byłby możliwy bez tych wszystkich, którzy tak dużo dają z siebie, a tak mało biorą". - Nisko chylę głowę przed waszym wysiłkiem, nie zawsze przecież docenianym, także przez polityków - zaznaczył Tusk.

W ocenie premiera, mała i średnia przedsiębiorczość powinna cieszyć się zdecydowanie większym zaufaniem rodzimych polityków. Zapewnił, że będzie się starał, aby Polska przygotowała grunt prawny, który umożliwi w zdecydowanie większym stopniu korzystanie z zamówień publicznych przez małych i średnich przedsiębiorców.

Dodał, że najważniejszą dla niego rzeczą jest, aby atmosfera przez najbliższe lata dla polskiego biznesu i przedsiębiorczości była "więcej niż sprzyjająca".

- Polski przedsiębiorca nie może być traktowany przez żadnego polityka jako potencjalny przestępca - podkreślił Tusk.

- Wiem, że wasze doświadczenie podpowiada wam, że o wiele częściej to państwo potrafi przeszkodzić, niż pomóc. Ale musimy wspólnie, konsekwentnie zmieniać ten stan rzeczy - podkreślił Tusk. Jak dodał, to jest jeden z powodów, dla których deregulacja stała się dziedziną, za którą bezpośrednio - w przyszłym rządzie - będzie odpowiadał premier.

Zdaniem Tuska, prawodawstwo krajowe i europejskie powinno służyć temu, by zamówienia publiczne i płynące z nich korzyści nie były monopolizowane przez największych. - Żeby ten duży strumień pieniędzy publicznych i europejskich trafiał do tych, którzy są najlepsi, a niekoniecznie najwięksi - podkreślił.

Premier wyraził też nadzieję, że w nowej perspektywie budżetowej UE pieniądze będą w znacznie większym stopniu zasilały małe i średnie przedsiębiorstwa, dzięki tym zmianom, które PO będzie proponować w regulacjach dotyczących zamówień publicznych.

Zapewnił, że będzie gorąco zabiegał o to, aby "polska przedsiębiorczość brzmiało naprawdę dumnie". Zaznaczył, że przedsiębiorcy zrobili już wszystko co było w ich mocy, a teraz "czas na wspólną akcję". - Czas na to, aby to przedsiębiorstwo polskie, które nazywa się Rzeczpospolita, było zarządzane z taką wiarą, energią i nadzieją, jaką wy reprezentujecie na co dzień - podkreślił.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)