"Turystyka wojenna". Rosja chce ściągać turystów do okupowanego Donbasu
Władze na okupowanych terytoriach Donbasu ogłosiły nowy projekt, który miałby ożywić lokalną gospodarkę. Rosjanie chcą organizować wycieczki dla odwiedzających region turystów. Prezydent Rosji Władimir Putin określił regiony Doniecka i Ługańska jako "żyzny grunt dla rozwoju turystyki".
Najważniejsze informacje:
- Rosja planuje przyciągać turystów na okupowane terytoria Donbasu.
- Odwiedzającym mają być pokazywane "punkty militarnej chwały", a władze na okupowanym terytorium twierdzą, że projekt ożywi lokalną gospodarkę.
- Na liście "turystycznych" destynacji znajduje się m.in. Mariupol, miasto niemal doszczętnie zniszczone przez Rosję w 2022 roku.
Rosyjskie władze chcą przyciągać turystów do ogarniętego wojną terytorium Donbasu – podje brytyjski dziennik The Times. Władze podległe Moskwie w regionie Donbasu ogłosiły plany projektu "turystyki wojennej". Chcą organizować wycieczki dla odwiedzających region turystów.
Według informacji, specjalnie przygotowane trasy mają prowadzić do miejsc określanych jako "punkty militarnej chwały". Okupowany przez Rosję obszar pozostaje strefą konfliktu zbrojnego, ale Rosjanie w okupowanym obwodzie donieckim uważają, że sprowadzenie do niego turystów ożywi lokalną gospodarkę.
Od prawie czterech lat region jest miejscem jednych z najcięższych walk od początku rosyjskiej inwazji. Odbyła się w nim m.in. bitwa o Bachmut, w której zginęło prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy. W maju 2023 roku Moskwa ostatecznie zdobyła zniszczone miasto, ale linia frontu nadal pozostaje nie daleko.
Na liście "turystycznych" destynacji znajduje się również Mariupol. Miasto zostało niemal całkowicie zniszczone przez rosyjskie bombardowania w 2022 roku. Prezydent Rosji Władimir Putin określił regiony Doniecka i Ługańska jako "żyzny grunt dla rozwoju turystyki" i zachęcił przedsiębiorców do inwestowania w tym obszarze.
Projekt "turystyki wojennej" jest częścią ogólnokrajowego programu turystyczno-hotelarskiego, którego uruchomienie planowane jest na 2026 rok. Rosjanie nie poinformowali, jaki sposób władze na okupowanych terytoriach zamierzają zapewnić bezpieczeństwo odwiedzających.
Źródło: The Times / Mirror / RBC-Ukraine