Trwa ładowanie...
d27s9f3

Sztokholm pożegnał Astrid Lindgren

Astrid Lindgren (PAP/EPA TOBIAS ROSTLUND)
Tysiące Szwedów wyległo w piątek na ulice Sztokholmu, by oddać ostatni hołd szwedzkiej pisarce Astrid Lindgren, autorce popularnych książek dla dzieci i młodzieży, która zmarła 28 stycznia w wieku 94 lat.

d27s9f3
d27s9f3

Inger Nilsson, która wiele lat temu zagrała słynną Pippi, żegnając pisarkę, zwróciła się do niej słowami: Kiedy znowu się spotkamy, razem usiądziemy na chmurce, machając nogami.

Białą trumnę pisarki, udekorowaną czerwonymi różami, eskortowała z kościoła Adolfa Fredrika w centrum Sztokholmu do Wielkiej Katedry na średniowiecznym Starym Mieście gwardia królewska na koniach. Za trumną szedł - zgodnie ze szwedzką tradycją - biały rumak.

Trumna Astrid Lindgren została przewieziona do Katedry, w której są koronowani i zawierają małżeństwa szwedzcy monarchowie.

W odprawionym po południu nabożeństwie żałobnym wzięli udział król Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, następczyni tronu księżniczka Wiktoria, premier Goeran Persson oraz inni dostojnicy państwowi.

d27s9f3

Astrid Lindgren została pochowana u boku swych rodziców w rodzinnej miejscowości Vimmerby, położonej 220 km na południe od Sztokholmu.

Lindgren napisała prawie 100 książek dla dzieci, przetłumaczonych na 76 języków i sprzedanych w 80 mln egzemplarzy, licząc wyłącznie wydania oficjalne. Do jej najbardziej znanych utworów należą "Dzieci Z Bullerbyn" i "Pippi Laangstrump" ("Fizia Pończoszanka").

Rząd szwedzki poinformował, że zamierza ustanowić doroczną międzynarodową nagrodę dla twórcy literatury dla dzieci wartości 5 mln koron (485 tys. dolarów).

(PAP/IAR)(aka, mk)

Zobacz także:
w WP-Ksiązki - Astrid Lindgren
w WP-Książki - Pippi Pończoszanka
Dzieci z Bullerbyn
strona Pippi Laangstrump

d27s9f3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27s9f3
Więcej tematów