Trwa ładowanie...
d241j8x

SLD, UP i SD razem do wyborów

Szefowie koalicji SLD-UP Leszek Miller i Marek Pol podpisali w czwartek porozumienie wyborcze ze Stronnictwem Demokratycznym.

Share
d241j8x

Kandydaci SD do Sejmu znajdą się na wspólnych listach koalicji SLD-UP w jesiennych wyborach parlamentarnych. Po wyborach będą ścisłe współpracować w celu realizacji programu wyborczego w ramach koalicyjnych klubów - przewiduje porozumienie. Ponadto przedstawiciele SD włączą się do prac nad programem wyborczym koalicji.

Stronnictwo Demokratyczne zostało założone w kwietniu 1939 roku. W lipcu 1943 w wyniku rozłamu w partii powstało Stronnictwo Polskiej Demokracji (SPD). Pod koniec 1944 SD po połączeniu się z innymi organizacjami demokratycznymi utworzyło Zjednoczenie Demokratyczne (ZD), którego przedstawiciel wszedł do Rady Jedności Narodowej. ZD rozwiązało się na początku 1945.

W lipcu 1944 powstało nowe, prokomunistyczne SD, które w styczniu 1946 przystąpiło do Bloku Stronnictw Demokratycznych. W 1950 do SD wstąpiła część członków Stronnictwa Pracy. SD działało w sojuszu z PZPR w środowiskach rzemieślniczych i inteligenckich. Po wyborach parlamentarnych w czerwcu 1989 przystąpiło do koalicji z udziałem "Solidarności" i Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. (an)

d241j8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d241j8x
Więcej tematów