Trwa ładowanie...
dfxob6i

Serbska armia ukrywała Mladicia

Serbska armia udzielała
schronienia poszukiwanemu przez haski trybunał ds. zbrodni w byłej
Jugosławii gen. Ratko Mladiciowi - przyznała Najwyższa Rada Obrony
Serbii i Czarnogóry.

dfxob6i
dfxob6i

O tym, że generał ukrywa się w Serbii z pomocą armii przekonana jest prokurator generalna haskiego Trybunału Carla del Ponte. Środowe oświadczenie, które jest wynikiem oficjalnego śledztwa w tej sprawie, to pierwsze oficjalne przyznanie, że taka pomoc miała miejsce. Głosi zarazem, że władze serbskie nie wiedzą, gdzie Mladić jest obecnie.

Badając okres od 1997 roku, śledczy stwierdzili, że do 2002 roku - kiedy to rząd w Belgradzie przyjął dekret o współpracy z trybunałem w Hadze - Mladić okazyjnie przebywał w obiektach wojskowych na terenie Serbii. W 2002 roku opiekę nad nim przejęli emerytowani wojskowi. Najwyższa Rada Obrony nie ujawnia ich nazwisk, ale apeluje o ich aresztowanie.

Haski trybunał i wspólnota międzynarodowa od lat bezskutecznie domagają się od Belgradu aresztowania b. dowódcy bośniackich Serbów. Według ostatnich pogłosek, generał miał ukrywać się w Rosji. Pod koniec zeszłego roku serbskie media ujawniły, że do niedawna na jego konto wpływała emerytura wojskowa. Serbskie służby bezpieczeństwa informowały, że namierzyły jego telefon komórkowy w chwili, gdy dzwonił do przyjaciela i sugerowały, że ujęcie Mladicia jest bliskie.

dfxob6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfxob6i
Więcej tematów