WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sejm oddał hołd ofiarom Auschwitz

Z okazji przypadającej w przyszłym tygodniu 60. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz Sejm oddał hołd ofiarom i więźniom tego obozu, a także żołnierzom Armii Radzieckiej, którzy w 1945 roku wyzwolili obóz i wszystkim żołnierzom walczącym w II wojnie światowej przeciwko hitlerowskiemu reżimowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

"To najstraszniejsze w dziejach współczesnej Europy cmentarzysko jest dramatycznym symbolem wszystkich obozów zagłady utworzonych przez niemiecką III Rzeszę na okupowanych ziemiach polskich. Jednocześnie to przypomnienie skutków wprowadzenia w życie obłąkańczej ideologii narodowego socjalizmu" - napisano w przyjętym przez Sejm oświadczeniu.

"Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał ten obóz +niezmywalną plamą naszego stulecia+. Będzie ona po wsze czasy przypominać o zbrodniczych konsekwencjach nienawiści do drugiego człowieka" - podkreślono.

Sejm oddał hołd ofiarom i więźniom obozu: Żydom, Romom, Polakom i obywatelom niemal wszystkich państw Europy.

WP

Jak napisano, Sejm pragnie też "przywołać pamięć i oddać hołd żołnierzom Armii Radzieckiej, którzy przed 60 laty oswobodzili obóz, jak i tym, którzy nieśli pomoc uwięzionym. Szczególną pamięć winniśmy bohaterom ruchu oporu w samym obozie".

Ponadto Sejm oddał także cześć wszystkim żołnierzom, którzy w latach II Wojny Światowej walczyli o to, żeby położyć kres zbrodniom popełnianym przez hitlerowski reżim.

Polub WP Wiadomości
WP
WP