Trwa ładowanie...

Wielki powrót dawnej partii. Doniesienia o reaktywacji

Partia Andrzeja Leppera - Samoobrona RP - znów działa. Ugrupowanie, które w latach 2006-2007 współrządziło z PiS i LPR, ma zamiar wystartować w najbliższych wyborach do Sejmu.

Samoobrona RP. Reaktywacja - Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński, Andrzej Lepper i Roman Giertych podczas debaty w Sejmie w 2006 rokuSamoobrona RP. Reaktywacja - Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński, Andrzej Lepper i Roman Giertych podczas debaty w Sejmie w 2006 rokuŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
dte0uyy
dte0uyy

O reaktywacji ugrupowania Andrzeja Leppera informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

- Jesteśmy partią ludzkich spraw. Naszym celem jest rozwiązywanie w Sejmie i w Senacie problemów Polaków, a nie prowadzenie rozgrywek politycznych - mówi "Rzeczpospolitej" Krzysztof Prokopczyk, lider świeżo zreaktywowanej partii Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej, tej samej, z którą największe sukcesy odnosił Andrzej Lepper.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Nazywają go "nowym Lepperem". Renata Beger zabrała głos

Gazeta przypomina, że były wicepremier i szef Samoobrony zmarł w 2011 roku, a przed jego śmiercią sytuacja prawna dotycząca partii była dość skomplikowana. Lepper nie kierował jedną Samoobroną, lecz dwiema. Pierwsza, założona w 1992 roku, nosiła nazwę zakończoną słowami "Rzeczpospolitej Polskiej", a druga, istniejąca od 2010 roku, była po prostu Samoobroną. Z czasem ta druga, choć posiadająca krótszą historię, wchłonęła pierwszą. Niemal przez cały czas od śmierci Leppera kierował nią były poseł Lech Kuropatwiński, który zmarł w grudniu ubiegłego roku.

dte0uyy

Pomysł narodził się dwa lata temu

Jak wskazuje, "Rz", jeszcze za życia Kuropatwińskiego część dawnych działaczy postanowiła reaktywować Samoobronę RP. Jak mówi Krzysztof Prokopczyk, nie podobał im się styl zarządzania przez przewodniczącego.

- Samoobrona Kuropatwińskiego w zasadzie nie działała, nie startowała w wyborach, więc już dwa lata temu narodził się pomysł, by reaktywować to, co było dobre - tłumaczy gazecie Prokopczyk.

Wśród wskrzesicieli oprócz Prokopczyka znalazł się też m.in. były poseł Zdzisław Jankowski. Rejestracja zreaktywowanej partii nastąpiła we wrześniu ubiegłego roku, ale dopiero teraz Samoobrona RP zaczyna działać w widoczny sposób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dte0uyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dte0uyy
Więcej tematów