Trwa ładowanie...
d5kaxvd

Reparacje. Arkadiusz Mularczyk podał kwotę

Padały już kwoty, które według przedstawicieli rządu należą się Polsce od Niemiec. Teraz pojawiła się kolejna. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w Sejmie powiedział, że suma indywidualnych roszczeń, po waloryzacji na rok 2017, to 543 mld dolarów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arkadiusz Mularczyk jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową
Arkadiusz Mularczyk jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową (East News, Fot: Andrzej Iwanczuk)
d5kaxvd

Rząd utrzymuje, że kwestia odszkodowań za II wojnę światową nie została rozwiązana. Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący zespołu parlamentarnego zajmującego się tą sprawą, sprecyzował, ile Polakom się należy.

Jak podkreślił, powołując się na ekspertyzę, "liczba obywateli polskich poszkodowanych przez hitlerowskie Niemcy podczas II wojny światowej wynosi 13 mln 315 tys. Suma indywidualnych roszczeń tych osób to 284 mld USD na lata 90., zaś po waloryzacji na rok 2017 - 543 mld".

Przypomnijmy, że pierwszy raz kwota możliwych reparacji z ust przedstawicieli rządu Beaty Szydło padła w marcu 2017 roku w kościele o. Rydzyka w Toruniu. - Same straty materialne wynoszą blisko bilion amerykańskich dolarów. Bilion dolarów amerykańskich. Same straty materialne, a do tego są jeszcze straty ludzkie - mówił Mariusz Błaszczak. Przy obecnym kursie dolara to ok. 3,5 biliona złotych.

d5kaxvd

*Zobacz także: Nowa strategia opozycji! Tak chcą dojść do władzy? *

- Waloryzując powojenny raport o stratach wojennych np. o wartość dolara, mówimy o kwocie 850 mld dolarów - powiedział z kolei Mularczyk w marcu 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5kaxvd

Podziel się opinią

Share
d5kaxvd
d5kaxvd
Więcej tematów