Trwa ładowanie...
d21nwq8

Przygotowania do bliskowschodniej konferencji

Amerykański sekretarz stanu Colin Powell powiedział, że rozpoczęto przygotowania do bliskowschodniej konferencji pokojowej. Prawdopodobnie odbędzie się ona jeszcze tego lata.

d21nwq8
d21nwq8

Powell podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą nadać tempo bliskowschodniemu procesowi pokojowemu. Zdaniem amerykańskiego sekretarza stanu, należy skorzystać z okazji jaką dają ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie - przede wszystkim uwolenienie Jasera Arafata z jego kwatery w Ramallah.

Amerykański sekretarz stanu spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami ONZ, Rosji i Unii Europejskiej. Jest to grupa czterostronna, utworzona w zeszłym miesiącu, której zadaniem jest koordynowanie mediacji między Izraelem i Palestyńczykami.

Powell zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni grupa będzie prowadzić dialog z Palestyńczykami i Izraelczykami oraz ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Dzięki tym rozmowom mają być ustalone podstawowe zasady konferencji.

Prawdopodobnie wezmą w niej udział - oprócz przedstawicieli USA, UE, Rosji i ONZ - także Arabia Saudyjska, Jordania, Egipt i Maroko.

d21nwq8

Zdaniem serwisu inetrnetowego izraelskiego dziennika Haarec rozmowy odbędą się w Europie, a nie w Stanach Zjednoczonych.

Powell nie sprecyzował na jakim szczeblu odbędzie się konferencja. 2 tygodnie temu , w czasie pobytu na Bliskim Wschodzie mówił, że spotkanie takie mogłoby odbyć się na szczeblu ministerialnym, bez udziału Jasera Arafata. Podczas tamtej wizyty Powella pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że dla premiera Izraela warunkiem przeprowadzenia konferencji jest to, by Arafat nie brał w niej udziału.

Idea konferencji została po raz pierwszy zaprezentowana przez Szarona jeszcze przed marcowym szczytem w Bejrucie. Wtedy Palestyńczycy odnieśli się do pomysłu sceptycznie i sugerowali, że Izrael powinien raczej zaakceptować plan pokojowy zaproponowany przez Ligę Arabską.

Po ostatniej wypowiedzi Powella na temat rozpoczęcia przygotowań do konferencji, palestyńska agencja prasowa zacytowała Arafata, który - według agencji - wyraził pełną gotowość do udziału w palestyńsko-izraelskich negocjacjach prowadzonych pod kontrolą USA, Unii Europejskiej i krajów arabskich. (mp)

d21nwq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21nwq8
Więcej tematów