Trwa ładowanie...
d1jugso

Protest przeciwko procesowi "Pahonii"

Federacja Młodych Unii Pracy protestowała we wtorek pod ambasadą Białorusi w Warszawie przeciw procesowi dziennikarzy, opozycyjnych wobec prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Share
d1jugso

Kilkanaście protestujących osób usiłowało wręczyć w ambasadzie list otwarty do władz białoruskich, apelujący o zaprzestanie represji wobec dwóch opozycyjnych dziennikarzy. Nikt z ambasady nie wyszedł jednak do protestujących, dlatego wyślą ten list pocztą.

Tak traktuje się opozycję na Białorusi: w najlepszym wypadku w ogóle nie wysłuchuje; w najgorszym - nasyła policję z pałami i zamyka ludzi do więzień, tudzież powoduje ich zniknięcie - powiedziała dziennikarzom Katarzyna Matuszewska, wiceszefowa UP ds. międzynarodowych.

Proces dwóch dziennikarzy białoruskiej opozycyjnej gazety "Pahonia" zaczął się w Grodnie w początkach czerwca. Pod sądem doszło do starć z milicją, która nie chciała wpuścić na salę dziennikarzy i publiczności.

Redaktor naczelny gazety Mikoła Markiewicz jest oskarżony o zniesławienie Łukaszenki przez zarzucanie mu zabójstwa i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Drugi oskarżony, to autor tekstu Paweł Mażejka. Grozi im do 5 lat więzienia. (an)

d1jugso

Podziel się opinią

Share
d1jugso
d1jugso
Więcej tematów