Trwa ładowanie...

Premier Francji Manuel Valls podał się do dymisji. Będzie kandydował na prezydenta

• Manuel Valls będzie kandydował w wyborach prezydenckich w maju 2017 r.

• Obecny prezydent podał, że nie ma zamiaru ponownie ubiegać się o reelekcję

Share
Premier Francji Manuel Valls podał się do dymisji. Będzie kandydował na prezydenta
Źródło: PAP, Fot: Mathieu Cugnot
d3ww6v7

Premier Francji Manuel Valls podał się do dymisji. Podczas konferencji prasowej w Paryżu Manuel Valls poinformował, że odchodzi ze stanowiska, ponieważ zamierza kandydować w wyborach prezydenckich zaplanowanych na maj przyszłego roku. Wcześniej obecny prezydent Francois Hollande, także z partii socjalistycznej, oficjalnie oświadczył, że nie ma zamiaru ponownie ubiegać się o reelekcję.

Z badania przeprowadzonego w zeszłym tygodniu wynika, że nie tylko wyborcy sympatyzujący z socjalistami, ale francuscy wyborcy w ogóle chcieliby, aby to właśnie Valls uzyskał mandat Partii Socjalistycznej do udziału w wyborach prezydenckich.

Jednocześnie 47 proc. badanych twierdzi, że w ogóle nie popiera żadnego z dotychczasowych kandydatów do udziału w socjalistycznych prawyborach w styczniu. Natomiast wśród lewicowych kandydatów, pytanych jedynie o wybór między Vallsem a jego głównym rywalem Arnaud Montebourgiem, szef rządu ma minimalną przewagę - 47 proc. wobec 45 proc.

d3ww6v7

Wśród następców Vallsa na stanowisko szefa rządu wymienia się kilka osób. Za jednego z najpoważniejszych kandydatów uchodzi obecny minister rolnictwa i rzecznik rządu Stephane Le Foll. Nie wiadomo, czy przyjąłby on taką nominację, bo w kontekście fali oburzenia, jaką wywołały wśród większości polityków słowa francuskiej minister ochrony środowiska, która broniła Fidela Castro jako wielkiego bohatera kubańskiego, Stephan Le Foll wspominał o odejściu z polityki.

IAR,AFP,TVN24, oprac. Adam Przegaliński, Tomek Orszulak

d3ww6v7

Podziel się opinią

Share
d3ww6v7
d3ww6v7
Więcej tematów