PolskaPrawosławni obchodzą Święto Proroka Eliasza

Prawosławni obchodzą Święto Proroka Eliasza

Prawosławni obchodzą w sobotę Święto Proroka
Eliasza, jednego z najważniejszych w Cerkwi. Zgodnie z tradycją
wierni modlą się do niego o deszcz w czasie suszy, a gdy deszczu
nie brakuje - o szczęśliwe zakończenie żniw.

Województwo podlaskie, jest centrum polskiego prawosławia. W miejscowościach regionu odprawiono okolicznościowe nabożeństwa m.in. w Białymstoku, Siemiatyczach, Czeremsze, Dubinach i Podbielu.

W białostockiej cerkwi pod wezwaniem Proroka Eliasza obchodom przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.

Podczas uroczystości poświęcił specjalną kapliczkę przeznaczoną do odprawiania nabożeństw w intencji poległych w walkach żołnierzy i osób cywilnych, zamordowanych oraz zaginionych, którzy ponieśli śmierć podczas wojny i w czasach represji.

Prorok Eliasz żył w I połowie IX wieku p.n.e. Jest jedną z ważnych postaci Starego Testamentu. Czczony jest zarówno przez żydów i chrześcijan, jak i muzułmanów. Imię Eliasz pochodzi z języka hebrajskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza: Jahwe jest Bogiem.

Według przekazów, Eliasz występował przeciwko królowi Achabowi i jego żonie Jezabel, szerzących w Izraelu kult wschodnich bogów Baala i Asztarte. Piętnował upadek obyczajów, utratę wiary, głosił nadejście czasów Mesjasza. Eliasz przepowiedział Achabowi, że za jego nieprawość przez kilka lat na jego ziemi nie spadnie ani kropla deszczu.

Po trzech i pół roku posuchy, gdy lud cierpiał głód, prorok ponownie przybył do Achaba. Powiedział wówczas władcy, iż klęski spowodowane są tym, że ludzie zapomnieli o prawdziwym Bogu. Wezwał Izraelitów do złożenia ofiary bożkowi Baalowi i Bogu na górze Karmel, by zobaczyć, która ofiara zostanie przyjęta. Wtedy Bóg wysłuchał żarliwych modlitw Eliasza, zesłał deszcz, a ludzie zostali nawróceni.

Odwołując się do tego wydarzenia, wierni modlą się do proroka Eliasza o zesłanie deszczu podczas suszy.

Wierni prawosławni z Podlasia uważają, że prorok karze tych, którzy nie przestrzegają dni świętych. Tradycja mówi, że w zabudowania ludzi łamiących ten zakaz może uderzyć nagle piorun. Dlatego w Święto Proroka Eliasza wyznawcy prawosławia starają się powstrzymać od pracy.

Liczbę prawosławnych w Polsce hierarchowie Cerkwi oceniają na 550-600 tysięcy osób. Połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.

Źródło artykułu:PAP
polskaświętoprawosławie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)