Posłowie proponują sprawdzian z języka obcego na egzaminie gimnazjalnym
Posłowie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i
Młodzieży debatowali nad efektywnością nauczania
języków obcych. Jednym ze sposobów sprawdzania tej efektywności
mógłby być - ich zdaniem - test z języka obcego na egzaminie
gimnazjalnym - poinformowała przewodnicząca komisji Krystyna
Szumilas (PO).
Na posiedzeniu komisji posłowie zapoznali się z treścią raportu NIK w sprawie nauczania języków obcych w szkołach publicznych. Opinia kontrolerów izby na temat nauczania języków w szkołach jest negatywna. Najczęstszym problemem są zbyt liczne grupy uczniów na zajęciach, brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry na wsiach i brak odpowiedniego wyposażenia sal lekcyjnych. Stanowisko komisji w sprawie raportu zostanie przyjęte na jednym z kolejnych posiedzeń.
Raport NIK był wstępem do dyskusji na temat wszystkich problemów dotyczących nauczania języków w szkołach. Raport sprawdza zgodność działania szkół z obowiązującym prawem, natomiast nie ocenia jakości nauczania. Posłowie zwracali uwagę, że trzeba budować system badania jakości nauczania języków obcych - powiedziała Szumilas.
Sposobem kontroli jakości jest system egzaminów zewnętrznych. Badanie znajomości języka obcego odbywa się na poziomie egzaminu maturalnego. Padły sugestie wprowadzenia sprawdzianu ze znajomości języka na egzaminie gimnazjalnym, a docelowo - także na sprawdzianie po szkole podstawowej - dodała.
Ponadto, jak poinformowała Szumilas, posłowie omawiali kwestię wprowadzenia obowiązkowej nauki angielskiego dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Proponowali m.in., aby nauczyciele, którzy prowadzą nauczanie zintegrowane w podstawówce, byli merytorycznie przygotowani także do prowadzenia zajęć z angielskiego.