Trwa ładowanie...
dtakl6d
młodzież
26-01-2006 15:20

Posłowie proponują sprawdzian z języka obcego na egzaminie gimnazjalnym

Posłowie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i
Młodzieży debatowali nad efektywnością nauczania
języków obcych. Jednym ze sposobów sprawdzania tej efektywności
mógłby być - ich zdaniem - test z języka obcego na egzaminie
gimnazjalnym - poinformowała przewodnicząca komisji Krystyna
Szumilas (PO).

dtakl6d
dtakl6d

Na posiedzeniu komisji posłowie zapoznali się z treścią raportu NIK w sprawie nauczania języków obcych w szkołach publicznych. Opinia kontrolerów izby na temat nauczania języków w szkołach jest negatywna. Najczęstszym problemem są zbyt liczne grupy uczniów na zajęciach, brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry na wsiach i brak odpowiedniego wyposażenia sal lekcyjnych. Stanowisko komisji w sprawie raportu zostanie przyjęte na jednym z kolejnych posiedzeń.

Raport NIK był wstępem do dyskusji na temat wszystkich problemów dotyczących nauczania języków w szkołach. Raport sprawdza zgodność działania szkół z obowiązującym prawem, natomiast nie ocenia jakości nauczania. Posłowie zwracali uwagę, że trzeba budować system badania jakości nauczania języków obcych - powiedziała Szumilas.

Sposobem kontroli jakości jest system egzaminów zewnętrznych. Badanie znajomości języka obcego odbywa się na poziomie egzaminu maturalnego. Padły sugestie wprowadzenia sprawdzianu ze znajomości języka na egzaminie gimnazjalnym, a docelowo - także na sprawdzianie po szkole podstawowej - dodała.

Ponadto, jak poinformowała Szumilas, posłowie omawiali kwestię wprowadzenia obowiązkowej nauki angielskiego dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Proponowali m.in., aby nauczyciele, którzy prowadzą nauczanie zintegrowane w podstawówce, byli merytorycznie przygotowani także do prowadzenia zajęć z angielskiego.

dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj