Polacy przestali bać się zamachów terrorystycznych
Coraz mniej boimy się zamachu terrorystycznego. W ciągu ostatnich dwóch lat poziom strachu przed terroryzmem znacznie się obniżył. Większość z nas, bo aż 67 proc., nie obawia się ataku w Polsce - czytamy w "Rzeczpospolitej".
07.11.2017 03:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według najnowszego sondażu IBRiS, wykonanego na zlecenie "Rzeczpospolitej", tylko 29 proc. badanych obawia się, że w Polsce mogłoby dojść do ataku terrorystów. Dwa lata temu, w takim samym badaniu dla portalu Onet.pl, ewentualnego ataku obawiało się 46 proc. respondentów - czytamy w "Rz".
Odwróciły się też proporcje, jeśli chodzi o odsetek badanych, którzy deklarują, że nie obawiają się zamachu. We wrześniu 2015 r. w taką możliwość nie wierzyło 29 proc. badanych, a teraz aż 67 proc. nie obawia się tego scenariusza.
Dlaczego różnica w odczuwaniu zagrożenia terroryzmem jest tak duża? Zdaniem Wojciecha Lorenza, ekspert ds. bezpieczeństwa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zagrożenia nie można zupełnie wykluczyć w żadnym kraju europejskim, nawet w Polsce, która może uchodzić za kraj bezpieczny. - Te wyniki jednak odzwierciedlają chyba to, że społeczeństwo zaczęło patrzeć na to zagrożenie tak, jak na to zasługuje: nie można go wykluczyć, ale jest w Polsce na dość niskim poziomie - mówi dla "Rzeczpospolitej" ekspert.
Źródło: Rzeczpospolita, PAP