Trwa ładowanie...
d4axiw9
d4axiw9

Podziemny świat Gór Sowich

Share
d4axiw9

Prawie każdy w Polsce słyszał o poniemieckich sztolniach w Górach Sowich (woj. dolnośląskie). Jednak stosunkowo niewiele osób miało okazję je odwiedzić. Dopiero kilka lat temu ich mały fragment, w Walimiu i Głuszycy, udostępniono turystom.
Właśnie tu, w latach 1943-45, hitlerowcy realizowali gigantyczne przedsięwzięcie techniczno-budowlane pod kryptonimem „Olbrzym”. Działo się to kosztem życia dziesiątków tysięcy robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych z Dolnego Śląska. Roboty budowlane trwały na obszarze blisko 200 km kw. (!), zarówno na, jak i pod powierzchnią ziemi. Nikt dziś nie wie, jakie miało być przeznaczenie tych obiektów.
Kompleks „Rzeczka” znajduje się w pobliżu wsi o tej samej nazwie, przy drodze z Walimia. To jeden z najmniejszych kompleksów spośród sowiogórskich podziemi. Istnieje tu trasa turystyczna o długości ok. 400 m. Prowadzą tam 3 wejścia wydrążone w zboczu góry Ostra, na wysokości 560 m n.p.m.
Kompleks "Osówka" jest jednym z większych w okolicach Walimia i Głuszycy. Znajduje się na zboczu góry Osówka. Prowadzą do niego 2 wejścia, znajdujące się w zboczu góry (obecnie początek i koniec trasy turystycznej). Informacje praktyczne 1. Kompleks „Rzeczka” otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00, zaś w soboty i niedziele od 9.00 do 19.00. Ceny biletów normalnych wynoszą 7 zł, a ulgowych 4 zł. Przy wejściu znajduje się bezpłatny i niestrzeżony parking. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem – w grupie składającej się z minimum 10 osób. Informacja: tel. 8457-300.
2. Kompleks „Osówka” otwarty jest codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Ceny biletów wynoszą 6,5 zł za normalny i 4,5 zł za ulgowy. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się tylko po wcześniejszych ustaleniach grupy liczącej minimum 10 osób. Za tę usługę płaci się dodatkowo 1,5 zł od osoby. Przy wejściu znajduje się płatny parking w cenie 2,5 zł od samochodu osobowego i 6 zł za autokar. Informacja: tel. 8456-220. W podziemiach panuje temperatura 5 st.C.
* Wiadomości Świdnickie*
/pp/golp
Walim w Internecie – strony: – www.sudety.net.pl., www.kki.net.pl/~riese oraz www.chris.px.pl

d4axiw9

Podziel się opinią

Share
d4axiw9
d4axiw9
Więcej tematów