PKP inwestuje miliony, aby dworce były nowoczesne i bezpieczne

W ciągu doby przez jeden z dużych dworców w Polsce przechodzi ponad 25 tys. pasażerów. W takim tłumie nietrudno różne zdarzenia. PKP mają tego świadomość, stąd realizacja największego w historii kolei programu modernizacyjnego, dzięki któremu zwiększy się poziom bezpieczeństwa podróżnych na kolejnych dworcach.

PKP inwestuje miliony, aby dworce były nowoczesne i bezpieczne
Źródło zdjęć: © East News | Lukasz Szelag/REPORTER

Możemy czuć się bezpiecznie

O tym, czy nasza podróż jest bezpieczna, decyduje wiele czynników. Zazwyczaj nasze podróże – zarówno te dalekie, wakacyjne, jak i codzienne, związane z dojazdem do pracy czy szkoły – zaczynamy i kończymy na dworcach. Dla PKP bezpieczeństwo pasażerów ma najwyższy priorytet, stąd też na ponad 180 dworcach kolejowych w Polsce już dziś działa całodobowy monitoring, a sam system jest stale jest rozbudowywany. Do tego bezpieczeństwa podróżnych na 217 głównych dworach w kraju pilnują pracownicy ochrony. Z kolei na peronach, w przejściach podziemnych oraz w samych pociągach pojawiają się patrole Straży Ochrony Kolei. To specjalna jednostka, której funkcjonariusze odpowiadają właśnie za bezpieczeństwo pasażerów i mienia na terenach kolejowych. Bezpieczeństwo to jednak nie tylko ochrona przed kradzieżami i innymi incydentami. To także ochrona zdrowia i niesienie pomocy w przypadku zagrożenia jego stanu. Dlatego też najważniejsze dworce w Polsce – m.in. Wrocław Główny, Gdańsk Główny, Kraków Główny oraz Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia i Warszawa Wschodnia – zostały wyposażone w defibrylatory. To sprzęt, który może uratować życie osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania krążenia. Urządzenie może obsłużyć każdy z nas, bo jego obsługa, dzięki intuicyjnej instrukcji, jest banalnie prosta,

Jak samemu zadbać o bezpieczną podróż?

Oczywiście monitoring, służby mundurowe czy firmy ochroniarskie to nie wszystko. Kolejarze prowadzą wiele działań zapewniających bezpieczeństwo w podróży, jednak o bezpieczeństwo musi dbać także każdy z nas, m.in. stosując się do określonych zasad. Jak to zrobić?

Po pierwsze, reagować, gdy ktoś zachowuje się agresywnie, niszczy mienie albo zaczepia podróżnych. Wystarczy anonimowo powiadomić Straż Ochrony Kolei lub policję.

Po drugie, warto zainteresować się pozostawionym bagażem albo pakunkiem. Nie wolno otwierać go samemu, tylko zaalarmować właściwe służby.

Po trzecie, należy pilnować swoich dokumentów. Nie chować ich do walizki – trzymać raczej przy sobie i nie spuszczać oka z wartościowych rzeczy: laptopów, tabletów, smartfonów.

Warto mieć też zapisanych kilka numerów. Poza standardowymi numerami na policję (997), straż pożarną (998), pogotowie ratunkowe (999) czy straż miejską (986) oraz ogólnym numerem alarmowym (112), dobrze wiedzieć, jak bezpośrednio połączyć się ze Strażą Ochrony Kolei (22 474 00 00) czy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego (987).

Będąc już pociągu, gdy zaobserwujemy niewłaściwie zachowujących się współpasażerów czy inne niebezpieczne sytuacje, należy powiadomić o tym obsługę pociągu, np. konduktora. Nowoczesne pociągi wyposażone są także w monitoring i interkomy – specjalne urządzenia, podobne do domofonów, które pozwalają pasażerom połączyć się z maszynistą.

PKP S.A. prowadzi obecnie największy w historii program modernizacji dworców, dzięki któremu w całym kraju zostanie przebudowanych łącznie około 200 obiektów tego typu. Kolej wybuduje także zupełnie nowe dworce. Zarówno nowo budowane dworce, jak i te remontowane zyskują monitoring, a na części z nich pojawią się również ochroniarze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)