ŚwiatPiramida Słońca odsłoni swoje tajemnice

Piramida Słońca odsłoni swoje tajemnice

Zakończenie nowatorskich badań meksykańskiej
Piramidy Słońca w Teotihuacan, przeprowadzanych z wykorzystaniem
analizy promieniowania kosmicznego, zapowiadają meksykańscy
naukowcy na najbliższą wiosnę - informuje serwis internetowy
"Physics Today".

07.02.2004 13:36

Najbliższej wiosny zakończy się eksperyment meksykańskich naukowców mający na celu wykrycie pustych przestrzeni, prawdopodobnie ukrytych komór, we wnętrzu Piramidy Słońca w Teotihuacan. Zdaniem fizyków śledzących proces zbierania danych, dotychczasowe badania przebiegają bez zakłóceń.

Eksperyment rozpoczął się latem zeszłego roku. Zespół kierowany przez Arturo Menchaca, szefa Instytutu Fizyki przy Narodowym Niezależnym Uniwersytecie Meksyku (UNAM), skonstruował detektor mionów, cząstek elementarnych powstających na skutek promieniowania kosmicznego. Na badania z wykorzystanie największego obecnie detektora cząstek elementarnych w Meksyku rząd tego kraju przeznaczył 500 tys. dolarów.

Urządzenie zostało umieszczone pod piramidą, w tunelu, który biegnąc 8 m pod powierzchnią prowadzi do kompleksu naturalnych komór skalnych. Na ślad tej części korytarzy archeolodzy natrafili w trakcie badań na początku lat 70.

Detektor wychwytujący cząstki, które docierają do niego po przeniknięciu bryły piramidy, jest w stanie wykazać drobne odchylenia wartości strumieni mionowych świadczące o niejednorodnym charakterze konstrukcji. "Jeśli wykryjemy więcej cząstek w jednej z części piramidy, będzie to oznaczało, że w tym obszarze znajduje się pusta przestrzeń" - wyjaśnia Arturo Menchaca.

Wartości strumieni mionowych rejestrowane przez podziemny detektor są przekazywane na bieżąco do laboratorium prof. Menchaca za pomocą łączności komórkowej. Po zakończeniu pomiarów wszystkie dane trafią do komputerów UNAM. Ich analiza pomoże w budowie trójwymiarowej rekonstrukcji nieznanego wnętrza budowli.

"Jeśli Piramida Słońca kryje puste komory, będziemy w stanie wykryć je w ramach eksperymentu mionowego. Później ruszą prace wykopaliskowe" - powiedziała Linda Manzanilla, która nadzoruje eksperyment od strony archeologicznej z ramienia Instytutu Badań Antropologicznych przy Narodowym Niezależnym Uniwersytecie Meksyku (UNAM).

Poszukiwanie komór grobowych we wnętrzu Piramidy Słońca jest kolejną próbą lepszego poznania kultury Teotihuacan. Co najmniej od stulecia archeolodzy i historycy zajmujący się kulturami Ameryki Środkowej z okresu przedkolumbijskiego poszukują śladów, które mogłyby pomóc w rekonstrukcji życia społecznego, a w szczególności form sprawowania władzy w ramach tego kręgu kulturowego.

Część naukowców uważa, że społeczeństwo, które w II w. n.e. stworzyło centrum kultowe w Teotihuacan, kierowane było przez pojedynczego człowieka, który skupiał w swoim ręku silną władzą królewską. Inni przychylają się ku twierdzeniu, że najważniejsze decyzje w państwie podejmowało kilku urzędników lub królów. Meksykańscy badacze mają nadzieję, że odkrycie w trakcie obecnych badań jednego lub wielu pochówków w Piramidzie Słońca wyjaśni tę zagadkę twórców Teotihuacan.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)