Trwa ładowanie...
d2tx8zx

Pastusiak przemówił do Polonii

O skuteczną promocję i silne polonijne lobby zaapelował w czwartek, w nadanym przez publiczne radio i telewizję przemówieniu, marszałek Senatu Longin Pastusiak. 2 maja ustanowiony został Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Share
d2tx8zx

Pragniemy, by Polacy z zagranicy czuli, że Ojczyzna o nich nie zapomniała, że jest im wdzięczna za to, co dla Niej uczynili. (...) Wierzymy, że Polska ma orędowników wejścia do Unii Europejskiej. Potrzeba nam silnego polskiego lobby. Polsce potrzebna jest skuteczna promocja - nie tylko w Europie, ale wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy - mówił marszałek Senatu.

Pastusiak poinformował, że planowane jest powołanie przy Marszałku Senatu Polonijnej Rady Konsultacyjnej, składającej się z przedstawicieli największych organizacji polonijnych wszystkich kontynentów. W ten sposób chcemy wyjść naprzeciw postulatom wysuwanym na ubiegłorocznym Zjeździe Polonii - mówił Pastusiak.

Za najważniejsze aspekty polityki RP wobec Polonii i Polaków za granicą Pastusiak uważa: zapewnienie Polakom za granicą praw mniejszości narodowej, rozwijanie nauki języka polskiego, promowanie kultury i nauki polskiej, rozszerzanie oddziaływania polskich i polonijnych mediów, wspieranie działalności gospodarczej, naukowej i twórczej osób polskiego pochodzenia oraz tworzenie sprzyjającego klimatu społecznego i zaplecza gospodarczego dla realizacji ustawy o repatriacji.

Senat kultywuje tradycje Izby Wyższej II RP, która sprawowała patronat nad Polonią. (jask)

d2tx8zx

Podziel się opinią

Share
d2tx8zx
d2tx8zx
Więcej tematów