PolskaObchody 25. rocznicy powstania Solidarności Walczącej

Obchody 25. rocznicy powstania Solidarności Walczącej

We Wrocławiu rozpoczęły się 2-dniowe
obchody 25. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Założyciel
organizacji Kornel Morawiecki, który wziął udział w
uroczystościach, powiedział, że jego "postrzeganie
Rzeczypospolitej solidarnej przez 25 lat się zmieniało, ale nadal
trzeba zastanawiać się nad ideą solidarności".

Obchody 25. rocznicy powstania Solidarności Walczącej
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Hawałej

16.06.2007 | aktual.: 17.06.2007 05:12

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/25-lecie-solidarnosci-we-wroclawiu-6038700302443137g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/25-lecie-solidarnosci-we-wroclawiu-6038700302443137g )
25-lecie "Solidarności" we Wrocławiu

Wrocławskie obchody rozpoczęły się od otwarcia plenerowej wystawy na Rynku. Ekspozycja przedstawia historia SW, a składa się z krótkich tekstów, zdjęć i kopii dokumentów z działalności SW. Tematyka porusza wszystkie najważniejsze formy działalności organizacji, w tym m.in. druk "bibuł" i istnienie radia SW, a także represje które dotykały działaczy organizacji ze strony władz państwowych.

To co było najważniejsze w Solidarności Walczącej, to jasne i wyraźne powiedzenie: my mamy dosyć tej władzy! Walczymy po to, żeby tę władzę władzy pozbawić. SW była pierwszą organizacją, która tak dobitnie postawiła sprawę niepodległości. I myślę że to jest największa zasługa SW. Ludzie zobaczyli, że nie muszą być bezradni, ale mogą podjąć walkę. I nie zaciskać pasa, tylko pięści- mówił podczas otwarcia wystawy jeden z głównych działaczy SW, Maciej Frankiewicz.

Obecny na otwarciu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział, że obchody rocznicowe SW są bardzo ważne dla miasta, ponieważ "nie byłoby takiego Wrocławia, gdyby nie było Solidarności i w dużej mierze Solidarności Walczącej".

Natomiast założyciel i przewodniczący SW - Konrad Morawiecki - cieszy się, że "rzeczywistość tamtych czasów jest odsłaniania społeczeństwu". Dziedzictwo SW to bardzo ważny element historyczny, który musimy przekazać młodym ludziom. Tak jak my byliśmy dumni z naszych rodziców, tak chciałbym, żeby dzisiejsze pokolenie młodych Polaków było dumne z nas - powiedział Morawiecki.

Te nasze pomysły sprzed lat z czasem się zmieniały. Hasło Rzeczpospolitej solidarnej, przynajmniej dla mnie, jest teraz lepiej zrozumiałe. Wtedy było bliższe "wielkiej solidarności", ale było bardziej mgliste. A teraz możemy szukać konkretnych atrybutów i oznak tej RP solidarnej, czy to instytucjonalnych, czy społecznych, a nawet duchowych - tłumaczył.

W ramach sobotnich obchodów, na Placu Wolności we Wrocławiu zorganizowana została blisko godzinna inscenizacja manifestacji SW, pacyfikowanej przez oddziały ZOMO. "Manifestanci" skandowali m.in.: "Precz z komuną", "MO-Gestapo" i nieśli ze sobą transparenty. Przeciwko nim użyto min. armatek wodnych i imitacji pocisków gazowych.

Obchody rocznicowe zakończy niedzielny koncert "Rock for Freedom - Wolni i Solidarni", podczas którego wystąpią m.in. Lech Janerka, Maciej Maleńczuk, Krzysztof Grabowski, Stanisław Sojka i Jacek Kleyff.

Solidarność Walcząca to podziemna organizacja niepodległościowa, powstała w Polsce w połowie 1982 r. Żądała niepodległości Polski i wolności dla narodów opanowanych przez komunizm. Skupiała około 2 tys. osób, posiadała kilkanaście oddziałów w całym kraju oraz przedstawicieli za granicą. Nawiązywała do tradycji AK, miała podobną przysięgę, własny sztandar, podziemną pocztę. Jej znakiem były litery SW ułożone w znak kotwicy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)