Trwa ładowanie...
budryk
16-01-2008 17:30

"Nie pomógł Pawlak, może pomoże prezydentowa"

Zakończyło się spotkanie małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej z żonami górników kopalni "Budryk". Pani prezydentowa wysłuchała żon górników i wyraziła nadzieję, że konflikt zostanie szybko rozwiązany na drodze porozumienia stron - powiedział wiceszef Biura prasowego Kancelarii prezydenta Marcin Rosołowski. Wcześniej kobiety chciały się spotkać z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, który oświadczył, że żony górników z kopalni "Budryk" niepotrzebnie przyjechały do Warszawy.

"Nie pomógł Pawlak, może pomoże prezydentowa"Źródło: PAP
djvo5b3
djvo5b3

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zony-gornikow-z-budryka-w-warszawie-6038709179860097g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/zony-gornikow-z-budryka-w-warszawie-6038709179860097g )
Żony górników z Budryka w Warszawie

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/strajk-okupacyjny-w-kopalni-budryk-6038683619071105g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/strajk-okupacyjny-w-kopalni-budryk-6038683619071105g )
Strajk okupacyjny w kopalni Budryk

Po rozmowach jedna z kobiet, Anna Sękowska, powiedziała: Pani prezydentowa powiedziała nam, że nas rozumie i popiera nasze starania. Uważamy, że zachowała się godnie, w przeciwieństwie do wicepremiera Waldemara Pawlaka.

djvo5b3

Żony górników zapowiedziały, że po powrocie do centrum "Dialog" zdecydują o tym, czy pozostaną w Warszawie. Podkreśliły, że będą czekały tam na spotkanie z wicepremierem Pawlakiem.

Powiedziały dziennikarzom, że spotkanie z żoną prezydenta nie było wcześniej zaplanowane.

Kobiety od popołudnia rozmawiają w Centrum Dialogu Społecznego z przedstawicielami resortu gospodarki. Przedstawiają sytuację w kopalni, gdzie strajkują ich mężowie. W spotkaniu uczestniczy grupa kilkudziesięciu kobiet oraz dwójka przedstawicieli resortu. W rozmowach biorą udział także śląscy senatorowie: Maria Pańczyk oraz Antoni Motyczka. Nie zostali natomiast wpuszczeni związkowcy z Sierpnia'80.

Wcześniej żony górników z kopalni "Budryk" wręczyły przedstawicielce ministerstwa gospodarki petycję, w której opisana jest sytuacja w zakładzie.

djvo5b3

W petycji, sygnowanej przez związkowców z Sierpnia '80 i Kadry, jej autorzy zarzucają ministerstwu gospodarki, że odżegnuje się od roli, jaką odegrało w zablokowaniu podpisania porozumienia w kopalni. Przedstawiciele ministerstwa twierdzili, że kompetencje w tej sprawie ma zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W półtorastronicowym dokumencie opisana jest sytuacja w kopalni Budryk w Ornontowicach oraz historia nieudanych rozmów z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sygnatariusze petycji oskarżają zarząd spółki wraz z prezesem o kłamstwa w sprawie zawarcia porozumienia. Zarzucają prezesowi Jastrzębskiej Spółki, że nazwał górników terrorystami w mediach, a nie w bezpośredniej rozmowie z nimi.

W dalszej części komunikatu jego autorzy zaprzeczają jakoby celem strajku było zapewnienie bezkarności jego autorom.

Protest w kopalni Budryk trwa ponad miesiąc. W kopalni, 700 metrów pod ziemią, strajkuje ponad 150 górników. Trzysta metrów głębiej dziesięciu ich kolegów prowadzi głodówkę. Na powierzchni kopalni prowadzony jest natomiast strajk okupacyjny. Bierze w nim udział kolejnych 300 pracowników.

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj