Trwa ładowanie...

Najnowsze dane. Pijemy coraz więcej

Według danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Polacy piją coraz więcej alkoholu. Według najnowszych danych w 2019 roku padł rekord w historii pomiarów rocznego spożycia alkoholu przez statystycznego Polaka.

Share
Najnowsze dane. Polacy częściej sięgają po wódkę
Najnowsze dane. Polacy częściej sięgają po wódkęŹródło: Flickr, fot: Soren Wolf CC SA 2.0. Flickr
dynqju0

Prawie 10 litrów czystego alkoholu wypił statystyczny Polak w 2019 roku. To najwyższy wynik od 1993 roku, z którego pochodzą najstarsze dostępne statystyki.

Najnowsze dane. Polacy częściej sięgają po wódkę

Z danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w 2019 roku średnie spożycie alkoholu wyniosło 9,78 litra. To znaczny wzrost w stosunku do roku 2018, kiedy spożywaliśmy średnio 9,55 litra czystego alkoholu na głowę.

Z raportu GUS wynika, że wzrost spożycia nastąpił przy jednoczesnym spadku konsumpcji piwa. Polacy znacznie chętniej sięgali po wino i wyroby spirytusowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się wódki smakowe w małych opakowaniach. Fakt ów niepokoi specjalistów, którzy zwracają uwagę, że tzw "małpki" sprzyjają rozwojowi choroby alkoholowej. Część krajów zakazała sprzedaży alkoholu w butelkach o niewielkich objętościach z uwagi na rosnące statystyki dotyczące uzależnień.

Przemysław Czarnek ministrem edukacji. "Tyle emocji wzbudzał wcześniej tylko Roman Giertych"

W konsumpcji alkoholu nie przeszkadzała również pandemia koronawirusa. Jak informuje "Rzeczpospolita", z danych pracowni Nielsen wynika, że w pierwszych miesiącach 2020 roku Polacy najczęściej sięgali po wino, którego sprzedaż wzrosła, sprzedaż alkoholi wysokoprocentowych pozostała na stałym poziomie, spadła zaś sprzedaż piwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dynqju0

Podziel się opinią

Share
dynqju0
dynqju0
Więcej tematów