Trwa ładowanie...

Najnowsze badania CBOS. Większość Polaków nadal ocenia Kościół katolicki pozytywnie

Centrum Badań Opinii Społecznej sprawdził jak ostatni kryzys wizerunkowy Kościoła katolickiego odbił się na jego ocenie. Ośrodek zapytał Polaków o główne problemy, z którymi mierzą się duchowni. Dane potwierdzają liczne komentarze, które pojawiały się w media.

Share
Najnowsze badania CBOS. Większość Polaków nadal ocenia Kościół katolicki pozytywnieŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d34ee6a

CBOS opublikował komunikat w czwartek. Ponad połowa (53 proc.) respondentów odpowiedziała, że sytuacja w Kościele jest dobra. Dwóch na pięciu ankietowanych (39 proc.) ocenia jako złą. To wynik tylko trochę słabszy niż w październiku ubiegłego roku. Jednak na tle Europy jest to nadal bardzo dobra opinia. Połowa Europejczyków postrzega Kościół negatywnie.

Bolączki duchownych

CBOS zapytał także ankietowanych o najpoważniejsze obecne problemy Kościoła. 60% respondentów odpowiedziała, że pedofilia osób duchownych. Na drugim miejscu (37%) pojawiło się zaangażowania Kościoła w politykę. Odpowiadający wspominali również problem ochodzenia wiarnych z Kościoła, homoseksulizm duchownych, jak i zbyt wysoki poziom życia księży czy nieprzestrzeganie celibatu.

Co jest ciekawe, na pytanie czy respondenci dostrzegają wspomniane problemy w lokalnym Kościele, większość odpowiadała przecząco.

d34ee6a

Wpływ na odpowiedzi ankietowanych miało przede wszystkim wykształcenie - najbardziej krytyczne były osoby z ukończonymi studiami, twierdzą analitycy. Częstotliwość uczestniczenia w życiu Kościoła również miała znaczenie. Wielu dostrzega też znaczące powiązanie między poglądami politycznymi Polaków, a oceną Kościoła. Osoby o poglądach prawicowych w bardziej przychylnych słowach wypowiadają się o katolicyzmie niż osoby o poglądach lewicowych. Jest to bardziej widoczne niż w reszcie Europy, gdzie przekonania politycze nie miały aż takiego wpływu na ocenę pytanych.

Zawinił "Kler"?

Na bardziej krytyczną ocenę działalności Kościoła mogły mieć wpływ dwa czynniki. Pierwszym było nagłośnienie przypadków pedofilii w ostatnich miesiącach. Drugim była premiera filmu "Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

- Duża część społeczeństwa uważa, że Kościół niewłaściwie reagował na ujawnione przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez osoby duchowne. Powoduje to pogorszenie ogólnych ocen działalności Kościoła - pisze Katolicka Agencja Informacyjna w komunikacie dla ONETu.

Źródło: ONET

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34ee6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34ee6a
Więcej tematów