Mundial dla robotów
Niedługo po Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w japońskim mieście Fukuoka odbędą się zawody RoboCup, w których piłkarzami będą roboty wykorzystujące w grze sztuczną inteligencję. Większość technologii wykorzystywanych przez roboty-piłkarzy może już niebawem na stałe trafić do niektórych gałęzi przemysłu.
W zawodach weźmie udział około 25 drużyn, w tym także "reprezentacja" Royal Philips Electronics - Philipsa Cyber Football Team (CFT). Drużyna Philipsa jedzie do Japonii po tym, jak podczas nieoficjalnych mistrzostw Europy, które odbyły się w kwietniu tego roku w Paderborn w Niemczech, wygrała niewielką różnicą bramek z aktualnym mistrzem świata - drużyną Niemiec, sponsorowaną przez firmę SICK AG.
Każda z drużyn biorących udział w rozgrywkach RoboCup składa się z 4 robotów. Każdy z robotów niezależnie identyfikuje piłkę i prowadzi ją w kierunku bramki.
Roboty Philipsa mogą obracać się o 360 stopni oraz jeździć wokół boiska, co stanowi przewagę nad konkurentami. Philips zastosował w swoich robotach również technologię rozpoznawania kolorów. Dzięki temu widzą one dobrze pomarańczową piłkę oraz rozróżniają bramki - żółtą i niebieską. Podczas meczu komunikacja pomiędzy "graczami" odbywa się poprzez bezprzewodowy Ethernet, w podobny sposób, w jaki ludzie porozumiewają się między sobą drogą radiową.
Niewykluczone, że innowacje zastosowane w robotach trafią do urządzeń przemysłowych konstruowanych przez Philips. Zainstalowane w robotach kamery dostarczają informacji o położeniu piłki oraz pozycji każdego z graczy. W przyszłości technologia może zostać przeniesiona na boiska piłkarskie. Wspomoże ona trenerów, którzy będą mogli dokładniej ocenić swoich piłkarzy, a sędziom dostarczy precyzyjną informację dotyczącą na przykład pozycji spalonej zawodnika.
Więcej informacji o firmie Philips można znaleźć na stronach http://www.philips.com