Trwa ładowanie...
d1o35ov

MS: kontrola w katowickim sądzie

Minister sprawiedliwości Barbara Piwnik zarządziła kontrolę dwóch Wydziałów Karnych Odwoławczych Sądu Okręgowego w Katowicach - poinformowała w piątek dyrektor biura informacji resortu Barbara Mąkosa-Stępkowska.

d1o35ov

Kontrolę przeprowadzą między 6 a 29 maja dwaj wizytatorzy. Zbadają przede wszystkim zażalenia z ostatnich 15 miesięcy dotyczące tymczasowego aresztowania, w których Sąd Okręgowy zmienił orzeczenie Sądu Rejonowego.

Katowicki Sąd Okręgowy, który 13 marca zdecydował o aresztowaniu szefów Colloseum - podejrzanych o wyłudzenie 345 mln zł - dopiero następnego dnia wydał nakaz ich zatrzymania i doprowadzenia do aresztu. Dwaj podejrzani sami zgłosili się do aresztu, dwaj pozostali, właściciel konsorcjum Józef Jędruch i wiceprezes spółki Piotr Wolnicki, uciekli. Są teraz ścigani międzynarodowymi listami gończymi.

Podejmując decyzję o aresztowaniu szefów Colloseum, Sąd Okręgowy zmienił orzeczenie sądu niższej instancji, który kilka tygodni wcześniej wypuścił ich na wolność.

W wydanym przed Wielkanocą komunikacie minister sprawiedliwości Barbara Piwnik uznała działanie sądu w sprawie Colloseum za "oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa". Nakazała wszczęcie postępowania wyjaśniającego, które - jak zaznaczyła - może przerodzić się w postępowanie dyscyplinarne.

d1o35ov

Po komunikacie minister Piwnik szef wydziału odwoławczego w katowickim Sądzie Okręgowym Andrzej Rembisz zrezygnował ze stanowiska. Zastrzegł, że nie poczuwa się do odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy i ustępuje, by móc bezstronnie wyjaśnić sprawę.

18 kwietnia Rembisz składał wyjaśnienia przed rzecznikiem dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Przesłuchanie było zasadniczą częścią postępowania dotyczącego wydania nakazu aresztowania szefów Colloseum. Media zarzuciły sądowi opieszałość, która w konsekwencji doprowadziła do ucieczki dwóch podejrzanych.(aka)

d1o35ov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o35ov
Więcej tematów