PolskaModlitwy w 62. rocznicę oswobodzenia obozu w Dachau

Modlitwy w 62. rocznicę oswobodzenia obozu w Dachau

Czterech z 32 żyjących w Polsce i świecie
byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau modliło się w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu za cudowne
oswobodzenie w 1945 r. W 62. rocznicę tamtych wydarzeń, kapłanom
towarzyszyli w modlitwie biskupi i księża z całego kraju oraz
wierni.

W obliczu planowanej przez Niemców zagłady obozu, księża przysięgli św. Józefowi Kaliskiemu, że w przypadku ocalenia spotykać się będą każdego roku w Kaliszu - miejscu kultu tego świętego. Specjalny akt oddania się pod opiekę z 1945 r. księża ponowili podczas uroczystej mszy świętej.

Z sędziwymi duchownymi przybył przewodniczący Komitetu Księży Polskich Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych 93-letni biskup Ignacy Jeż, który przypomniał, że mimo upływu czasu, księża dochowują wierności złożonemu 29 kwietnia 1945 r. przyrzeczeniu i nieprzerwanie od 1946 r. spotykają się w Kaliszu.

Hitlerowski obóz koncentracyjny w Dachau istniał w latach 1933-1945. W czasie II wojny światowej był głównym na Zachodzie obozem koncentracyjnym dla polskiego duchowieństwa. Więziono tam około 200 tysięcy osób wielu narodowości. Wśród nich było około 1780 duchownych, z których 847 przeżyło wojnę i doczekało się wyzwolenia przez armię amerykańską.

Z biskupem Jeżem przybyli inni duchowni więzieni w Dachau: księża Leon Stępniak z Kościana, ksiądz Tadeusz Kosecki z Gdyni i ojciec Hugolin Pieprzyk z Poznania.

94-letni ksiądz Stępniak - wiceprzewodniczący Komitetu Księży Polskich Byłych więźniów Obozów Koncentracyjnych opowiadał, że dobrze pamięta dzień 29 kwietnia 1945 r. Była piękna słoneczna niedziela. Modliliśmy się, kiedy nagle usłyszeliśmy głosy niewielkiej jak się okazało - grupy nadchodzących żołnierzy amerykańskich. Przyjeżdżam do Kalisza od 62 lat i dziękuję za ocalenie św. Józefowi - dodał sędziwy duchowny, którego w Dachau więziono od 4 czerwca 1939 r. do dnia wyzwolenia.

W podziemiach kaliskiej bazyliki istnieje Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności oraz archiwum księży polskich więzionych w Dachau. Wśród najcenniejszych eksponatów są zdjęcia z uroczystości 25 i 30-lecia wyzwolenia obozu. Z kapłanami modlili się wtedy kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Są także zdjęcia z 1975 r., kiedy to księży z obozu w Dachau przyjął papież Paweł VI. Był wtedy z nimi przyszły papież - Jan Paweł II.

Wśród eksponatów są też kawałki obozowego chleba, ręcznie spisany modlitewnik, krzyże, medaliki, różaniec w formie pierścienia, obozowe dokumenty i zdjęcia. Na portretach zawieszonych w Kaplicy są m.in. postaci biskupa Jeża, księdza Maksymiliana Kolbego, arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego.

Uroczystości zakończyło nabożeństwo, które celebrował ordynariusz kaliski - biskup Stanisław Napierała.

Źródło artykułu:PAP
historiaobózkalisz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)