Trwa ładowanie...
angela merkel
18-08-2017 00:13

Merkel "obłudnicą i zdrajczynią narodu". Trudne wiece w Saksonii i Turyngii

Przeciwnicy kanclerz Niemiec Angeli Merkel zakłócili w czwartek jej wystąpienia w Saksonii i Turyngii na wiecach przed wyborami do Bundestagu obrzucając ją wyzwiskami i gwiżdżąc. Saksonia jest bastionem ruchu Pegida krytykującego politykę migracyjną rządu.

Merkel "obłudnicą i zdrajczynią narodu". Trudne wiece w Saksonii i TuryngiiŹródło: East News, fot: East News
d26a4el

Na rynku w Annaberg-Buchholz w Saksonii przeciwko Merkel protestowało 150 osób. Uczestnicy demonstracji skandowali "spadaj!" i zakłócali przemówienie szefowej CDU głośnym gwizdaniem. Przeciwnicy szefowej rządu trzymali transparenty z hasłami "Zdrajczyni narodu", "To nie jest moja kanclerz" i "Merkel chce NRD 2.0".

Interweniowała policja, która nakazała kilku osobom opuszczenie miejsca, w którym odbywał się wiec. Zatrzymano osoby, które pokazywały hitlerowskie pozdrowienie i obrażały Merkel. Oprócz zwolenników Pegidy, czyli "Patriotycznych Europejczyków przeciwko Islamizacji Zachodu" w proteście uczestniczyli sympatycy Alternatywy dla Niemiec - partii deklarującej eurosceptycyzm i niechęć do migrantów z krajów muzułmańskich.

W przemówieniu do zgromadzonych na rynku osób Merkel odniosła się do protestu. - Niektórzy ludzie potrafią tylko wrzeszczeć, inni próbują coś zmienić, jeszcze inni tylko krzyczą - powiedziała.

d26a4el

Merkel broniła swojej polityki migracyjnej. - Pokazaliśmy, że jesteśmy gotowi do pomocy ludziom będącym w potrzebie. W sytuacji humanitarnego kryzysu Niemcy pokazały się z dobrej strony - powiedziała. Zapewniła, że rok 2015, gdy do Niemiec z zamiarem ubiegania się o azyl przyjechało blisko 900 tys. cudzoziemców, nie powtórzy się.

Do podobnych incydentów doszło podczas wizyty Merkel w miejscowości Apold, w Turyngii. Około 30 osób przywitało kanclerz okrzykami "spadaj!", "kłamczucha!" i "obłudnica!". Hasła na transparentach skierowane były przeciwko polityce migracyjnej rządu: "Zamknąć granice" i "Kto głosuje na CDU, ten wybiera nieograniczoną imigrację pseudo-azylantów".

Wiece w Annaberg-Buchholz i w Apold były pierwszymi wystąpieniami Merkel na terenie byłej NRD podczas ostatniej fazy kampanii wyborczej. Mieszkańcy Niemiec wschodnich są bardziej krytycznie nastawieni do polityki migracyjnej rządu niż wyborcy w zachodniej części kraju. W Saksonii w minionych latach częściej niż w innych landach dochodziło do ataków na ośrodki dla uchodźców.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. Merkel ubiega się po raz czwarty o fotel kanclerza. Jej partia CDU zdecydowanie prowadzi w przedwyborczych sondażach.

d26a4el
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26a4el
Więcej tematów