ŚwiatMedia: Saudyjczycy wspierają USA przeciw Al-Kaidzie w Jemenie

Media: Saudyjczycy wspierają USA przeciw Al‑Kaidzie w Jemenie

Myśliwce Arabii Saudyjskiej wspierają amerykańskie drony w niewypowiedzianej powietrznej wojnie przeciw Al-Kaidzie w Jemenie - poinformował "Times". Grozi to eskalacją konfliktu i rodzi wątpliwości prawne wobec tego rodzaju działań.

Media: Saudyjczycy wspierają USA przeciw Al-Kaidzie w Jemenie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons/USAF Photographic Archives | U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Brian Ferguson

"Ujawnienie, że bezzałogowe samoloty USA korzystają w Jemenie ze wsparcia saudyjskich myśliwców stawia na porządku dziennym pytania o zgodność z międzynarodowym prawem amerykańskiego programu namierzania indywidualnych osób i zabijania ich (ang. targeted killing)" - napisała gazeta.

"Times" ustalił, że dokonywane w Jemenie ataki z użyciem dronów w ubiegłym roku po raz pierwszy przewyższyły liczbowo podobne ataki w Pakistanie.

"Nowy model interwencji"

"Biały Dom zarzucił strategię 'zabij lub schwytaj' (kill or capture), a region stał się wzorcem dla systematycznego zastosowania śmiercionośnych broni przeciwko podejrzanym o działalność terrorystyczną w całym świecie" - tłumaczy "Times".

"Tajna wojna powietrzna w Jemenie, nadzorowana osobiście przez prezydenta Obamę, postrzegana jest w Waszyngtonie jako nowy model amerykańskiej zagranicznej interwencji, zyskujący na znaczeniu w miarę jak niepopularna społecznie wojna w Afganistanie dobiega końca" - dodaje.

Gazeta dowiedziała się, że w ubiegłym roku 228 osób zginęło w Jemenie wskutek ataków lotniczych przeprowadzonych przez Amerykanów i Saudyjczyków.

"Zabij lub zabij"

- Niektóre misje bojowe dronów to w rzeczywistości misje saudyjskiego lotnictwa - powiedziało gazecie amerykańskie źródło wywiadowcze. - Nie ma dłużej podejścia "zabij lub schwytaj". Jest podejście "zabij lub zabij" - zaznacza ten sam rozmówca.

Powodem ma być to, że dla Pentagonu zbyt złożone stały się prawne komplikacje związane z aresztowaniem na terytorium innego państwa tzw. nieprzyjacielskich bojowników (enemy combatants), a następnie postawieniem ich przed miejscowym sądem lub też wysłaniem na proces do USA lub do Guantanamo.

Prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi współpracuje z USA w atakach dokonywanych przez drony przeciwko domniemanym terrorystom na terytorium jego kraju, oficjalnie biorąc je na siebie. Podobnej deklaracji nie złożył w stosunku do ataków powietrznych dokonywanych przeciwko jego rodakom przez lotnictwo saudyjskie.

Tajne memorandum

Sąd federalny w Nowym Jorku oddalił w środę pozew, żądający od ministerstwa sprawiedliwości opublikowania tajnego memorandum, który zawiera prawne uzasadnienie "targeted kiling".

- Nie widzę żadnego sposobu obejścia gąszczu ustaw i precedensów, który faktycznie pozwala naszej władzy wykonawczej ogłosić za w pełni zgodne z prawem określone działania, które na pierwszy rzut oka wydają się być sprzeczne z naszą konstytucją i ustawami, a jednocześnie utrzymywać w tajemnicy podstawy takiej oceny - stwierdziła sędzia Colleen McMahon.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)