Trwa ładowanie...
di3928s

Litwa: weterani oczekują pomocy

Przedstawiciele samorządu solecznickiego oraz poseł na Sejm RL Waldemar Tomaszewski spotkali się z kombatantami II wojny światowej, mieszkającymi w rejonie solecznickim. Z inicjatywą przeprowadzenia rozmów wystąpił Rejonowy Oddział Weteranów Koalicji Antyhitlerowskiej.

Share
di3928s

Solecznicki oddział organizacji kombatanckiej zrzesza ok. 80 weteranów. Wśród nich spory odsetek stanowią byli żołnierze armii Berlinga oraz 16 Dywizji Litewskiej. Z każdym rokiem szeregi weteranów maleją. Byli żołnierze ubolewają, że ostatnie lata swego żywota spędzają w ubogich warunkach życiowych.

_ Emerytury, jaką otrzymuje kombatant na Litwie, nie wystarcza nawet na opłatę mieszkania w sezonie grzewczym, nie mówiąc już o nabyciu leków czy żywności_ - powiedział prezes Rejonowego Oddziału Weteranów Koalicji Antyhitlerowskiej Piotr Gajchminow.

Część kombatantów, którzy w latach radzieckich pracowali w strukturach partii komunistycznej, została - decyzją rządu - pozbawiona emerytur.

Biorący udział w spotkaniu wicemer Zdzisław Palewicz zapewnił, że rejonowa władza nadal nie poskąpi uwagi i szacunku wszystkim kombatantom. Podobnie jak każdego roku, przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku, planujemy wesprzeć finansowo waszą organizację.

di3928s

Poseł W. Tomaszewski mówiąc o nękających byłych żołnierzy problemach zaznaczył, że odnoszą się one do problemów ogólnopaństwowych. Jest sprawą oczywistą, że weteranom należy się pomoc i opieka ze strony państwa. Polepszyć sytuację kombatantów mogą będący u władzy. Czy koalicja rządząca zechce to zrobić, pokaże czas. Natomiast, jako prezes AWPL, mogę zapewnić, że w rejonie solecznickim, jak też w wileńskim, gdzie sprawujemy władzę, wasze problemy będą słyszane, samorządowcy postarają się pomagać - powiedział W. Tomaszewski. (A. K/pr)

di3928s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di3928s
di3928s
Więcej tematów