Polska"Lato z Radiem" grało w Radomiu

"Lato z Radiem" grało w Radomiu

Sobotnie popołudnie to jeden z ważniejszych dni tych wakacji w Radomiu. Tego dnia na żółtej scenie "Lata z Radiem" śpiewała M.A.F.I.A, Golden Life i Czerwone Gitary. Pan Yapa i jego basecica Fasola umilali czas najmłodszym, a ekipa Polskiego Radia wybierała najsilniejszego radomianina. Test ogniowy przeszli także młodzi rowerzyści, którzy mieli szansę wykazać się sprawnością podczas zmagań kierowców jednośladów.
Jedno jest pewne: specjaliści komputerowi z Wirtualnej Polski byli w pełnej gotowości. Spełnili wszystkie życzenia żądnych wiedzy internautów. Założenie darmowego konta e-mailowego? Stworzenie nowej strony WWW? To pestka - w namiocie WP takie rzeczy robi się od ręki. Docenili to najmłodsi, którzy swoje pierwsze konta chcieli założyć właśnie w Wirtualnej Polsce.
Po raz pierwszy o Radomiu wspomniał w swojej bulli papież Hadrian IV w 1155 r. W tych czasach Radom był niewielką osadą wzniesioną na sztucznym nasypie w dolinie rzeki Mlecznej, jednak już wtedy miał niemałe znaczenie dla kupców i producentów.

24.07.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Miasto było na przestrzeni świadkiem wiekopomnych wydarzeń: w 1401 nastąpiła tu deklaracja zjednoczenia Polski i Litwy. W Radomiu posłowie czescy ofiarowali koronę czeską synowi króla Kazimierza Jagiellończyka - Władysławowi, a w 1489 r. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Jan von Treffen złożył hołd królowi polskiemu. W 1505 r. Sejm uchwalił tu słynną konstytucję Nihil Novi.
Trzeci rozbiór Polski uczynił ziemię radomska częścią zaboru austriackiego, a po 1837 r. miasto stało się stolicą Guberni Sandomierskiej. Historia najnowsza przyniosła jednak dla radomia także ciężkie doświadczenia: podczas II wojny światowej niemieccy okupanci wymordowali wiele tysięcy mieszkańców miasta. Rok 1976 to dla Radomia czas gorzki - wystąpienie robotników zakończyło się krwawymi represjami ze strony ówczesnych komunistycznych władz. (kar)

polskaradiemlato
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)