Trwa ładowanie...
d2f61gr

Kronika władcy Majów

d2f61gr
d2f61gr

Na płycie schodów prowadzących do jednej z piramid Majów - Peidras Negras (Gwatemala)- Amerykańscy naukowcy odkryli interesujące inskrypcje. Hieroglificzne napisy były dotychczas niewidoczne, gdyż umieszczono je na odwrotnej, niewidocznej stronie płyty.
Archeolodzy z Brigham Young University w Utah (USA) odczytali już wykute w kamieniu napisy. Pismo przedstawia historię władcy Majów nazwanego Itzamk'anakh K'in Ajaw.
Kamienna tablica zawierająca kronikę królewską jest jednym z najważniejszych odkryć dotyczących historii Majów. Zawiera od pięciu do dziesięciu razy więcej tekstów niż inne porównywalne płyty i opisuje osobę panującego z niespotykaną dotąd dokładnością. Z napisów dowiadujemy się m.in., że władca urodził się 25 maja 626 roku, 15 kwietnia 639 roku zasiadł na tronie, a zmarł w roku 686 w wieku 60 lat. Wiadomo, że brał udział przynajmniej w trzech bitwach, z których on i jego ludzie przyprowadzili licznych jeńców. Jeńcy używani byli jako zakładnicy.
Płyta wielkości dwóch metrów kwadratowych i ważąca 1300 kg wystawiona została ostatnio w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Gwatemala City. Płytę można obejrzeć także w Internecie. (aka)

d2f61gr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f61gr
Więcej tematów