Trwa ładowanie...
d1r4wzt

Król wrócił do Afganistanu

Afgańczycy tańczą na ulicy w oczekiwaniu na króla (AFP)
Były król Afganistanu Mohammed Zahir Szach
powrócił w czwartek do swojej ojczyzny po 29 latach spędzonych na
wygnaniu, głównie we Włoszech.

Share
d1r4wzt

Dostarczony przez włoski rząd samolot wojskowy z 87-letnim byłym monarchą na pokładzie wylądował na lotnisku w Kabulu. Tam czekał już czerwony dywan i kompania honorowa. Na powitanie króla zjechali się przywódcy afgańskich plemion i frakcji, część z nich w geście szacunku całowała powracającego suwerena w dłoń. Jedną z oczekujących na króla na lotnisku osobistości był uzbecki generał, rządzący północnymi prowincjami Raszid Dostum.

Zahirowi Szachowi, który tuż po północy opuścił Rzym, towarzyszył w drodze powrotnej tymczasowy premier Afganistanu Hamid Karzai. Były monarcha wraca do swego kraju, aby pomóc podzielonym przez wojny plemionom afgańskim osiągnąć zgodę i jedność.

Były król wraca do Afganistanu jako zwykły obywatel. Powiedział, że gdy tam się znajdzie, nigdy już nie opuści kraju. W czerwcu eks- monarcha ma symbolicznie zainaugurować posiedzenie Loi Dżirgi - zgromadzenia starszyzny, która wybierze władze kraju.

Szach zamieszka w ściśle strzeżonej willi w centrum Kabulu, a nie w dawnym pałacu królewskim.

Afgańskie władze postawiły w związku z tym w stan gotowości dodatkowe jednostki policji. Policję wspiera pojazd opancerzony i dwa samochody należące do międzynarodowych sił pokojowych ISAF.

Przybycie króla, oczekiwane już w marcu, było kilkakrotnie odkładane w związku z groźbą zamachu na 87-letniego dostojnika.(ck)

d1r4wzt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r4wzt
d1r4wzt
Więcej tematów