Koronawirus. Poznańscy naukowcy stworzyli nowy test na SARS-CoV-2
Naukowcy z pracowni genomiki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk stworzyli nową, czulszą wersję testu na koronawirusa. Dzięki niej pacjenci znacznie szybciej poznają rezultat badania.
07.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:06
Szefowa pracowni genomiki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu dr Luiza Handschuh w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" poinformowała, że test opracowany przez jej zespół trafił już do sprzedaży.
Koronawirus. Już czwarta wersja polskiego testu
Naukowcy nieustannie pracują nad ulepszeniem metod wykrywania zakażenia koronawirusem, efektem czego jest czwarta już wersja polskiego testu. Każda kolejna wersja charakteryzuje się większą czułością, co pozwala na przyspieszenie procesu testowania.
Dr Handschuh tłumaczy, że najnowsza generacja polskiego testu dwukrotnie skraca czas potrzebny do wykrycia wirusa. Cały proces zajmuje obecnie zaledwie godzinę dzięki czemu można przebadać w krótszym czasie znacznie większą liczbę pacjentów i tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Badaczka podkreśla, że tym co wyróżnia polski test na tle innych jest wysoka czułość i wykrywanie dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2.
Test opracowany przez "wirusową grupę wsparcia", jak mówią o sobie poznańscy naukowcy, ma jeszcze jedną niezwykle ważną zaletę. Jest o wiele tańszy niż ten, który wcześniej kupował polski rzad z zagranicy. Polskie badanie kosztuje 53 złote, czyli osiem razy mniej niż zagraniczne testy.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"