Trwa ładowanie...

Kontrole w strefie Schengen utrzymane

Kontrole na niektórych granicach strefy Schengen obowiązują przez kolejne 3 miesiące. Taką decyzję podjęli we wtorek ministrowie ds. europejskich państw Unii Europejskiej.

Share
Kontrole w strefie Schengen utrzymane
Źródło: PAP/EPA, Fot: NIKOLAS GIAKOUMIDIS
d1er46x

Gdzie utrzymano kontrole?

Przypomnijmy, że Niemcy, Austria, Dania, Szwecja i Norwegia od jesieni 2015 wprowadzały stopniowo tymczasowe kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Była to konsekwencja napływu migrantów do Unii Europejskiej.

Wtorkowa decyzja dotyczy granic austriacko-węgierskiej i austriacko-słoweńskiej, niemiecko-austriackiej, duńskich portów z połączeniami promowymi do Niemiec i lądowej granicy między Niemcami a Danią, szwedzkich portów w południowo-zachodnim regionie kraju oraz mostu nad cieśniną Sund, a także norweskich portów z połączeniami do Danii, Niemiec i Szwecji.

Zastrzeżenia do kontroli

Kontrole muszą być przeprowadzane tylko w razie konieczności. Czyli kiedy nie jest możliwe podjęcie alternatywnych działań. Muszą też być proporcjonalne i ograniczone terytorialnie. Dodatkowo, co tydzień powinny być przeprowadzane oceny, czy kontrole są nadal konieczne, a co miesiąc Rada UE oczekuje raportu w tej sprawie.

d1er46x

Podziel się opinią

Share
d1er46x
d1er46x
Więcej tematów