Trwa ładowanie...
d461zcj

Karzai: amnestia dla talibów?

Desygnowany na premiera nowego rządu afgańskiego,
pasztuński dowódca Hamid Karzai zapowiedział objęcie amnestią
talibów.

Share
d461zcj

Jak powiedział w czwartek w rozmowie z dziennikarzem japońskiej agencji Kyodo, siły, którymi obecnie dowodzi pod Kandaharem, w praktyce stosują już prawo łaski wobec talibańskich żołnierzy.

Amnestią powszechną objęci zostali zwykli żołnierze, walczący po stronie talibów - podkreślił Karzai W przypadku talibów wyższej rangi - zastrzegł - decyzję w sprawie amnestii podejmie nowy afgański rząd, mający 22 grudnia przejąć od Sojuszu Północnego władzę w Kabulu.

Hamid Karzai - któremu cztery afgańskie frakcje, obradujące na Petersbergu koło Bonn, w środę powierzyły urząd przyszłego premiera rządu tymczasowego - ujawnił też, że w środę nawiązał tajne kontakty z "delegacją talibów"; kolejną rundę rozmów planuje się na czwartek - dodał.

Talibowie także potwierdzili, że taki kontakt miał miejsce: do spotkania delegacji obleganych w Kandaharze sił talibańskich z Karzaiem miało dojść w środę pod Kandaharem. Ideę takiego kontaktu poparł osobiście przywódca talibów mułła Mohammad Omar. Na spotkaniu omawiano możliwość kapitulacji miasta, co miałoby powstrzymać dalszy rozlew krwi.

d461zcj

Brytyjski dziennik Times pisze natomiast w czwartkowym numerze, że Omar zgodził się już na poddanie Kandaharu - postawił jednak warunek objęcia amnestią wszystkich przywódców talibańskich. Sam Karzai w wywiadzie, udzielonym agencji Kyodo, przyznał, że Omar prosił go o gwarancje bezpieczeństwa - w tym także, że ani on sam ani jego współpracownicy nie zostaną ani straceni ani też oddani pod sąd w razie poddania Kandaharu pasztuńskim siłom. Karzaj odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, czy przyjął taki warunek.

Kandahar jest ostatnim bastionem rządu talibańskiego w Afganistanie. Sam Karzai pochodzi z tej części kraju - na początku lat 90., gdy powstawał ruch talibów, nawiązał z nimi na krótko współpracę i osobiście zna wielu miejscowych działaczy talibańskich.

W ostatnich latach Karzai stanął jednak na czele antytalibańskiego ruchu oporu lokalnych Pasztunów. Talibowie mają być odpowiedzialni za zamordowanie w Kwecie w Pakistanie ojca Karzaia.(ck)

d461zcj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d461zcj
d461zcj
Więcej tematów