Trwa ładowanie...

Juncker do Orbana w Rydze: "Cześć, dyktatorze!"

"Cześć, dyktatorze!" - takimi słowami przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powitał w piątek w Rydze premiera Węgier Viktora Orbana na szczycie Partnerstwa Wschodniego. Świadkiem tego powitania był fotoreporter agencji AFP.

Share
Juncker do Orbana w Rydze: "Cześć, dyktatorze!"
Źródło: PAP/EPA, Fot: VALDA KALNINA
d5hg56s

Dziennikarze obserwujący przybycie przywódców państw UE nie usłyszeli, jak zareagował uśmiechnięty Orban. Rzecznik węgierskiego premiera Bertalan Havasi powiedział potem AFP, że Orban zwrócił się do Junckera, obywatela Wielkiego Księstwa Luksemburga, słowami: "Cześć, Wielki Książę".

Szef Komisji Europejskiej był w doskonałym nastroju i witał przybywających różnymi przyjacielskimi gestami - pisze AFP, odnotowując m.in. propozycję pożyczenia swego krawata premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi, który stawił się bez tego elementu stroju.

d5hg56s

Orban jest często krytykowany za autokratyczny styl rządzenia. Od czasu dojścia do władzy w 2010 roku zainicjował głębokie reformy sądownictwa, mediów i gospodarki, które opozycja uznała za drakońskie i które ostro krytykowano za granicą. Ostatnio Orban wywołał oburzenie w UE, sugerując wznowienie debaty nad przywróceniem kary śmierci. Karę tę zniesiono na Węgrzech w 1990 roku; w UE jest ona zakazana.

d5hg56s

Podziel się opinią

Share
d5hg56s
d5hg56s
Więcej tematów