Jest źle i będzie jeszcze gorzej
75% Polaków uważa, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest nieco ponad jedna dziesiąta badanych - wynika z sondażu TNS OBOP z pierwszej dekady marca.
"Poziom zadowolenia ze zmian w Polsce jest blisko sześciokrotnie niższy niż stopień społecznej dezaprobaty. Brak zdania na ten temat towarzyszy niewiele ponad jednej dziesiątej respondentów (12%)" - piszą autorzy raportu.
Najwięcej osób przekonanych, że w kraju dzieje się źle, jest wśród rolników (91%). Ponadto, częściej niż inni, negatywnie o zmianach w Polsce mówią czterdziestolatkowie (84%), osoby o prawicowych poglądach politycznych, bezrobotni, robotnicy (po 82%), mieszkańcy wsi oraz respondenci, których dochody na osobę w gospodarstwie mieszczą się w przedziale 25-400 złotych (po 81%).
Pozytywne oceny sytuacji w kraju pochodzą głównie od osób zadowolonych z własnej sytuacji materialnej oraz najmłodszych uczestników badania (po 26%). Zadowolenie z obecnego kierunku biegu spraw ponadto częściej deklarują sympatycy lewicowej opcji politycznej (24%), uczniowie i studenci (21%), respondenci o dochodach przekraczających 700 złotych na osobę w gospodarstwie.
Ci, którzy twierdzą, że polska gospodarka się rozwija, stanowią mniej niż jedną dziesiątą społeczeństwa (8%). Prawie dziewięciu na dziesięciu Polaków (88%) pytanych o stan gospodarki jest przekonanych, że jest on kryzysowy.
Ponad połowa społeczeństwa (54%) jest zdania, że kryzys ten jest głęboki, natomiast jedna trzecia (34%), że ma on charakter lekki. 4% ankietowanych nie potrafi ocenić sytuacji.
Niemal połowa Polaków (48%) z obawą patrzy w najbliższą przyszłość, spodziewając się pogorszenia materialnych warunków życia. Jedna trzecia (34%) uważa, że pogorszenie to będzie miało charakter umiarkowany, natomiast ze znacznym pogorszeniem liczy się ponad jedna dziesiąta społeczeństwa (14%). Nadzieję na poprawę sytuacji ma 15% Polaków.
"Są to najgorsze wyniki ze wszystkich tegorocznych pomiarów" - piszą autorzy raportu. Sondaż przeprowadzono w dniach 8-10 marca 2003 roku na ogólnopolskiej, losowej reprezentatywnej próbie 1005 Polaków powyżej 15 roku życia.(reb)