Trwa ładowanie...
d2vqc8b

Jacques Chirac: aferzysta V Republiki?

Jacques Chirac
Czarne chmury ponownie zebrały się nad głową prezydenta Francji Jacquesa Chiraca. Po aferze z prywatnymi podróżami opłacanymi gotówką, dziennikarze tygodnika Le Canard enchaîné wytropili nieprawidłowości przy zakupie ziemi przylegającej do posiadłości Chiraca w Corrèze.

Share
d2vqc8b

Według tygodnika, Jacques Chirac kupił w 1978 r. w imieniu Fundacji Cladue’a-Pompidou, której był wówczas skarbnikiem, 5-hektarowy teren przylegający do jego majątku - château de Bity. Wówczas ziemia ta była warta 500 tys. franków; dziś – 1,4 mld. Zdaniem dziennikarzy, ten korzystny zakup miał tylko jeden cel – objęcie przez Chiraca funkcji wiceprezydenta fundacji.

Teren został wystawiony na sprzedaż w 1977 r. Doskonale nadawał się na ośrodek wczasowy, a niewielki wodospad, znajdujący się na parceli, mógłby posłużyć do produkcji energii elektrycznej.

Dziennikarze zwrócili także uwagę, że państwo Chirac byli wówczas na tyle zamożni, by pozwolić sobie na kupno terenu na własną rękę.

Przedstawiciele Fundacji Claude’a-Pompidou poinformowali, że zakup ziemi był uzasadniony. Fundacja chciała bowiem wybudować w tym miejscu ośrodek wypoczynkowy dla emerytów. Z nieznanych przyczyn, projekt został zarzucony. (aso)

d2vqc8b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqc8b
d2vqc8b
Więcej tematów