Trwa ładowanie...

Niespodziewany ruch Dudy. Jest reakcja z Kancelarii Premiera

- Prezydent zachowuje się jakby spał przez ostatnie 6 lat - powiedział w rozmowie z TVN24, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. W ten sposób skomentował niespodziewane weto prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział blokowanie ustawy okołobudżetowej. Są w niej pieniądze dla TVP i podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku.

Jan GrabiecJan GrabiecŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d34fkwr
d34fkwr

"Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić" - napisał w sobotę na portalu X (dawniej Twitter) Andrzej Duda.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, skomentował w telewizji TVN24 niespodziewaną decyzję prezydenta Dudy.

- Decyzja pana prezydenta jest absurdalna i szkodliwa - powiedział szef Kancelarii Premiera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z którym politykiem Polacy chcieliby spędzić święta?

- Absurdalna z tego względu, że prezydent odwołuje się do środków przekazywanych na telewizję publiczną. Środków, które były przekazywane rokrocznie. W momencie zmian, kiedy wracają dziennikarze do TVP, prezydent chciałby odciąć finansowanie - skomentował Grabiec. W ten sposób zauważył, że poprzednie miliardowe dotacje dla mediów publicznych przez Andrzeja Dudę nie były już wetowane. Są dopiero w momencie, gdy w TVP trwają zmiany.

d34fkwr

Przedstawiciel Kancelarii Premiera zwrócił uwagę też na fakt, że ze strony premiera padły już deklaracje dotyczące finansowania TVP.

- Donald Tusk zapowiedział już wcześniej, że w dotychczasowy sposób telewizja nie będzie finansowana, że nie będzie przekazywania obligacji z budżetu państwa na finansowanie mediów publicznych - powiedział Jan Grabiec. Podkreślił kilkukrotnie, że pieniądze na TVP nie trafią do telewizji, a zostaną przeznaczone na leczenie najmłodszych.

Szef Kancelarii Premiera zwrócił też uwagę, że decyzje w tej sprawie nie są w kompetencjach Andrzeja Dudy.

- Prezydent nie ma wiele do powiedzenia, mówi, że złoży ustawę okołobudżetową a to nie jest kompetencja prezydenta (...) To rząd i większość parlamentarna decyduje o tym, jak będzie wyglądał budżet - stwierdza Grabiec.

d34fkwr

Czytaj także:


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34fkwr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34fkwr
Więcej tematów