Trwa ładowanie...
d1ayz8p

Francja może zatopić Mistrale

Francja rozważa zatopienie dwóch nowych Mistrali, jeżeli nie uda się ich sprzedać Rosji ze względu na presję ze strony USA i Unii Europejskiej - pisze "Le Figaro", powołując się na anonimowego rozmówcę związanego ze sprawą okrętów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francja może zatopić Mistrale
(AFP, Fot: Jean-Sebastien Evrard)
d1ayz8p

Paryż zawiesił dostawę Mistrali, gdy Unia Europejska nałożyła sankcje na Rosję za jej rolę w konflikcie na Ukrainie.

Rozmówca "Le Figaro" twierdzi, że Paryż rozpatruje kilka możliwości: helikopterowce mogą zostać rozmontowane, przebudowane i sprzedane innym krajom lub zatopione na otwartym morzu. Najbardziej prawdopodobne - zdaniem źródła - jest drugie rozwiązanie. Wśród potencjalnych kupców wymienia m.in. Kanadę i Egipt.

W kwietniu Władimir Putin ostrzegł Francję, że Rosja oczekuje zwrotu zaliczki, jeśli Mistrale nie zostaną dostarczone. Pierwszy Mistral miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 r. w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego w czerwcu 2011 r. między Rosją a francuską stocznią DCNS. Na początku września 2014 r. pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Francois Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

d1ayz8p

Podziel się opinią

Share
d1ayz8p
d1ayz8p
Więcej tematów